23.02.2021 (Aktualizácia článku: 21.02.2021)
Aké práce nás čakajú vo februári v záhrade?
Skúsení záhradkári majú plné ruky práce, aj keď je vonku ešte mrazivo. Ktorým záhradným prácam nanajvýš praje toto obdobie? Na žiadnu z nich nemožno zabudnúť - inak hrozí, že na konci sezóny budete len zalamovať rukami nad úhynom a nezdarnou úrodou. Všetko dôležité sme spísali v tomto prehľade februárových prác na záhrade.
Február v záhrade - teplejší alebo kolísavý?
Zahájenie predjarných prác v záhrade závisí aj od toho, aké dni si na nás február pripravil. Často je obdobím najsilnejších mrazov a náhleho kolísanie teplotných rozdielov. Hrozí, že pri skorom ošetrení či vysádzaní by sme rastlinám v záhrade len pohoršili.
Ani tie horšie dni netreba presedieť doma, ale začať s predjarným upratovaním a zveľaďovaním:
-
Zakladáme poloteplé pareniská
-
Prehadzujeme kompost
-
Kontrolujeme rastliny pod krytmi, ale neodstraňujeme ich v prípade horších mrazivých dní a snehu
-
Pravidelne sledujeme uskladnenú úrodu - odstraňujeme nahnité časti, udržiavame optimálnu vlhkosť a miestnosť vetráme
-
Uložili ste begóniu na prezimovanie alebo napr. muškáty? Odstráňte z nich nevzhľadné, zhnité časti, skontrolujte, či ich nenapadla pleseň alebo iné ochorenia.
Počas mrazivého februára sa neunáhlite so starostlivosťou o záhradné jazierko. V žiadnom prípade nerozbíjajte ľad, urobte len otvor. Ideálne je zabrániť zamrznutiu pomocou plaváka z polystyrénu alebo ohrievača vody.
Kolobeh záhradných prác pri vyšších denných a nočných teplotách
Čím viac teplejších dní nasleduje po sebe, tým skôr spatríte, ako sa prebúdzajú puky na stromoch a postupne vytŕčajú cibuľoviny. Pri denných teplotách nad 10 °C nás čoskoro potešia prvé snežienky, prvosienky, narcisy alebo krokusy v záhrade.
V okrasnej záhrade urobte všetky tieto práce
Výhodou je vysadiť do záhrady záhon čemerice ako jednu z najodolnejších rastlín proti mrazom a snehu. Skvelým tipom je zamerať sa aj na výsadbu ďalších rovnako krásnych trvaliek, akými je horec, zvonček alebo maky. Pri priaznivom počasí prerezávame okrasné stromy a kríky, kým ešte nemajú puky a intenzívne v nich neprúdi miazga. Ak by sme jej tok neskorším rezom narušili, resp. by ju ohrozili jarné mrazy, dreviny by bez miazgy (rastlinnej šťavy) vyschli. Okrem toho sa v tomto období rýchlejšie hoja rany po reze - odporúčame ošetriť ich pomocným prípravkom Fytofarm Dendrosan. Týka sa to orgovánu, ibišteku, zlatého dažďu či okrasných slivkovín.
Máte v záhrade staré, choré a nerodiace stromy? Odstráňte ich čo najskôr aj s koreňmi. Zdravé ihličnany a listnaté kríky polievajte. Nezabúdajte, že práve listnaté kríky potrebujú vo februári silnejší rez. Vysadili ste na jeseň cibuľoviny? Máte ich v interiéri? Určite nezabúdajte na pravidelné prihnojovanie napr. Kapkou na cibuľoviny. Výsadbu môžete uskutočniť ešte aj za teplejšieho počasia vo februári.
Akú starostlivosť si vyžaduje ovocná záhrada?
Ovocnej záhrade nevyhovuje ani teplejšia zima, pretože škodcovia poriadne nevymrznú, ale ani neskoré jarné mrazy - už počas kvitnutia ovocných drevín môžete prísť aj o celú úrodu.
V predjarnom období venujeme pozornosť rezu ovocných drevín, no niekedy na úkor dobrej závlahy a výberu vhodných zavlažovačov. Ako prvé sa treba poponáhľať s rezom a ošetrovaním egrešov a ríbezlí, keďže vyháňajú najskôršie. Takisto je to pre ne najvhodnejší čas na vrúbľovanie. Pripomíname, že broskyne sú obzvlášť náročné na rez, takisto aj marhule a kôstkoviny. Tie v reze zväčša zaostávajú až za jabloňami, hruškami a drobným ovocím. Koncom mesiaca režeme vinič, poprípade si pripravíme jamy na jarnú výsadbu nových stromčekov.
Nepodceňujeme ani predjarný postrek - ako si správne vybrať pre vaše ovocné stromčeky? Poradíme!
Nelení, ale zelení sa to vo februári už aj v zeleninovej záhrade?
Najviac spornou otázkou medzi záhradkármi je tá, či treba zemiaky predklíčiť. Vhodné podmienky pre klíčenie sadeníc sú pri teplote medzi 10 - 15 °C na svetlom mieste. Zemiaky sú uložené v debničke s pieskom alebo inou, veľmi sypkou zeminou. Predjarné práce zameriavame aj na správnu výsadbu šalátov a na ošetrenie ozimného cesnaku. V skleníkoch vysádzame mrkvu, reďkovku, šalát, kaleráb a koncom mesiaca už aj semená rajčín a papriky.
V záhrade v tomto období čo najviac šetríme zatrávnenú plochu. Sezóna trávnikov sa začína až v marci, keď sneh definitívne zmizne. Vtedy začíname s čistením od starej trávy, lístia a burín. Vo februári sa však môžete zamerať napr. na údržbu a opravu záhradného náradia.
Autor článku
Ako bezpečne pracovať s pesticídmi | 10.07.2021 | |
Záhradné práce v decembri | 13.12.2021 | |
Tipy, ako sa zbaviť buriny v záhrade | 22.04.2020 | |
Pestovanie melónov nebolo nikdy jednoduchšie. Ako na to? | 14.08.2024 |