Bio postreky na paradajky a zemiaky
Paradajky, ako napríklad býčie srdce, obľúbené paradajky Tornado F1 či iné, dokáže koncom leta napadnúť škaredá pleseň. Vo väčšine prípadov ide o pleseň zemiakovú, ktorá napáda celé rastliny, od stonky cez listy až po plody. Ochorenie spôsobuje huba Phytophthora infestans, ktorá sa vplyvom klesajúcich teplôt a vyššej vzdušnej vlhkosti na konci leta dobre rozmnožuje.
Spozorovať ju môžeme na listoch, ktoré sa sfarbujú do žlta, neskôr vysychajú a hnednú. Ak nezasiahneme, postupuje na plody, ktoré černejú a opadávajú. Už pri prvom spozorovaní a podozrení na túto pleseň, odstráňte všetky plesňou napadnuté listy.
Ak chceme, aby nám posledné plody dozreli v zdraví, je dobré paradajky koncom leta pozornejšie kontrolovať, či sa na listoch neobjavili známky tejto plesne. Ako začnú klesať nočné teploty, môžete preventívne používať biologický prípravok POLYVERSUM, ktorého obsahom je prospešná huba Pythium oligandrum. Táto huba pôsobí fungicídne proti hroziacim a ničiacim plesniam. Prípravok POLYVERSUM je potrebné aplikovať preventívne, t.j. ešte pred výskytom choroby.
Čo na hubové choroby černíc a malín?
Hrdza na černiciach je spôsobená hubou Kuehneola uredinis. Vyskytuje sa na stonkách černíc ako fialkastá zdurenina. Podobné príznaky sú aj na malinách. Počas bežných rokov sa dá prežiť bez ujmy, pretože škody nebývajú značné.
Aby ste ovocie pred ňou ochránili, potrebujete zmeniť pôdne podmienky, kypriť a prevzdušňovať pôdu a obohacovať ju o organické hnojivá. V ťažkých prípadoch vám pomôže hnojivo s chelátom železa
Champion 50 WG: Účinná zbraň proti plesniam v záhrade
Pri viditeľnom napadnutí a prepuknutí choroby pomôže prípravok Champion 50 WG. Má široký rozsah ničenia plesní vo vašej záhrade. Pomôže na pleseň na paradajkách, pri plesniach na tekvici, uhorkách alebo viniči. Nezabúdajte na mechanické odstránenie napadnutých listov. Takto napadnuté rastliny nenechávajte na pozemku, ani ich nehádžte do kompostu. Spóry hubových ochorení sú veľmi odolné. Týchto rastlín a rastlinných častí sa po sezóne dôkladne zbavte.
Trápia vás huby v trávniku? Zistite, ktorá z nich spôsobuje najväčšiu skazu.
Spoznáte hrdzu na okrasných rastlinách?
Huby neobchadzaju ani okrasné rastliny. Časté sú hubové choroby muškátov a choroby rododendronov. Mnohokrát sa im nevyhnú ani záhonové letničky a letničky používané na balkón, akou je aj obľúbená ťahavá petúnia.
Nevzhľadné hrdzavé až čierne fľaky na listoch, slabý rast a celkové chradnutie rastliny. To je hrdza.
Húb, ktoré spôsobujú hrdzu, je viacero, vzhľadom na druh rastliny. Stretávame sa napríklad s hrdzou hruškovou, kde je najlepším riešením odstránenie zimných hostiteľov tejto huby. Sú ňou okrasné borievky a tuje. Následne sa používa postrek začiatkom skorej jari.
Veľmi dobrým pomocníkom proti hrdzi, či už na hruškách, černiaciach, ríbezliach alebo iných rastlinách vo vašej záhrade, je aplikácia postreku Polygram WG. Polygram WG je schopný chrániť skutočne široké spektrum rastlín a plodín pred viacerými hubovými ochoreniami.
Využijete ho pri plodovej zelenine, ovocných stromoch či v okrasnej záhrade. Pri príprave si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a pri všetkých prípravkoch dodržujte odporúčaný pomer a dávkovanie.
Časti napadnutých rastlín zlikvidujte
Pri každom výskyte hubových ochorení platí to, že časti napadnutých rastlín (odrezané konáre, popadané listy, opadané plody) sa snažíme nenechávať na pozemku a bezpečne ich zlikvidovať. Spóry húb a plesní dokážu byť ozaj vytrvalé. Preto spravíte najlepšie, ak ich z pozemku úplne zlikvidujete. Plesne by totiž mohli na napadnutých rastlinných zvyškoch prezimovať a spraviť nepríjemnosti aj budúci rok.
Nebezpečná múčnatka
Múčnatka je ďalší typ plesní, ktorá tak ako neobchádza plodiny, ovocné stromy (ide aj o hubové ochorenie jabloní), neobchádza ani okrasné rastliny. Biely povlak na listoch rastlín môžete spozorovať nielen vo vašich záhradách, ale aj v divokej prírode.
Múčnatka je ľahko sa vyskytujúca pleseň tam, kde je dostatočne vlhko a vzduch neprúdi. Práve preto sa dbá pri výsadbe rastlín na správny spon (priestor medzi rastlinami).
Ak sa u vás vyskytne, pomôže vám postrek s prípravku Sulfurus. Vyznačuje sa rýchlym nástupom účinnosti pri výskyte múčnatky na rôznorodých rastlinách. Je to jeden z menej škodlivých prípravkoch pre životné prostredie.
Kedy postrekovať rastliny?
Postreky vykonávame v skorých ranných alebo večerných hodinách, keď nám už nehrozí úpek. Taktiež sa snažte aplikáciu postrekov naplánovať mimo daždivých dní.
Prípadne, pridajte do zmesi zmáčadlo Agrovital. Nesie titul pomocného prípravku pri aplikácii akéhokoľvek postreku. Agrovital sa pridáva priamo do postrekov a vytvára na rastlinách jemný elastický film polyméru, ktorý predlžuje účinnosť použitých prípravkov.
Náš tip
Spór húb, ktoré vyvolávajú plesňové ochorenia, je niekoľko stovky druhov. Pri podozrení výskytu chorôb a plesní v záhrade, využite katalóg chorôb a škodcov. Veríme, že sa vám podarí s presnosťou identifikovať danú škodlivosť na rastline a následne ju eliminovať.