21.03.2022 (Aktualizácia článku: 21.05.2024)
Ako pestovať, strihať a rozmnožovať oleander?
Aj vy ste podľahli nádherným oleandrom a chcete do záhrady vniesť atmosféru letných prímorských destinácií? Povieme vám viac o tom, ako ich správne pestovať. Vedeli ste, že správny strih môže podporiť jeho kvitnutie?
Pestovanie Nerium oleander
Okrasnú stredomorskú rastlinu pestujeme v našich podmienkach vo väčšine prípadov v kvetináči alebo inej dekoratívnej a funkčnej nádobe. Tak docielime mobilnosť danej rastliny a môžeme ju na zimu preniesť do teplejšieho priestoru, čo pre svoje prežitie v našich podmienkach nevyhnutne potrebuje.
Rastline doprajme plné slnečné svetlo, prípadne miesto kryté pred dažďom a silným vetrom, čím ochránime kvitnúce súkvetia oleandra. Čím viac slnka mu doprajeme, tým krajšie a výdatnejšie zakvitne.
Hnojenie oleandra
Aby nám oleander krásne kvitol, potrebuje nielen dostatok slnka a vody, ale aj poriadnu výživu vo forme špeciálneho hnojiva. Hnojíme v čase vegetácie, kedy sa intenzita slnečného svetla predlžuje, zem sa oteplieva a oleandre vyťahujeme von na terasy, balkóny a záhrady.
Začať s hnojením môžete ouž v marci a pokračujte do októbra. Ako často a akým množstvom bude rastlina hnojená, záleží od jednotlivého hnojiva.
Oleander: prezimovanie a zimný spánok
Pred príchodom prvých mrazov by mal byť váš oleander už zazimovaný. Pre zazimovanie oleandra si vyberte svetlú miestnosť s teplotou 5-10 °C. Znížená teplota spôsobí, že sa funkcie rastliny spomalia. Práve preto počas zimovania rastliny to nepreháňajte so zálievkou. Rastlinu stačí zaliať raz/dvakrát do mesiaca.
Pestovanie oleandra vo voľnej pôde
Všeobecne platí, že oleander znesie aj mínusové teploty do -5 °C. V teplejších južných oblastiach Slovenska ho preto niektorí úspešne pestujú aj vo voľnej pôde. Úspešnému pestovaniu oleandra "navoľno" nepomôžete, ak oleander prikryjete. Splesnivejú mu listy a rastlina stratí veľa energie na boj s chorobou, preto oddiali kvitnutie. Ak neviete svojmu oleandru v záhone ponúknuť cez zimu teplejšie miesto v závetrí, radšej takéto pestovanie neriskujte. Aj keď koreň pravdepodobne prežije, nadzemná časť rastliny odmrzne a na jeho kvitnutie si rok budete musieť počkať.
Oleander a jeho strihanie
Na oleander opatrne. Nevykonávajte žiadne radikálne rezy, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Mohli by ste oleander pripraviť o kvitnutie, možno aj na niekoľko sezón.
Oleandrom ponechávame krovitý vzhľad, ktorý v osadenej nádobe krásne vynikne. Celou alchýmiou krovitého a kvitnúceho oleandra je pravidelný rez skoro na jar (február – marec) a jeseň (po odkvitnutí).
Čím skôr a čím menší rez sa vykoná na oleandri, tým bude krajšie kvitnúť. Strih prispôsobte tomu, aby opticky vytváral košatý a súmerný ker – nemusíte strihať každý konárik.
Náš tip
Oleander (Nerium Oleander) kvitne na dvojročnom dreve. Myslite na to pri jeho reze a minuloročné nové výhonky ponechajte.
Kedy strihať oleander?
Na jar odstraňujte staré, suché alebo škaredo olistené konáre vo vnútri oleandru, ktorých odstránenie prinesie svetlo vo vnútri habitusu oleandra. Na jeseň odstráňte suché, okvitnuté súkvetia rastliny.
Pozrite sa na daný konár, ktorý chcete orezať. Orežte cca ¼ dĺžky konára, čo môže pri vzrastlom oleandri predstavovať päť, maximálne desať centimetrov. Vyhnete sa tak prílišnému orezu oleandra, čo by mohlo priniesť viac škody ako úžitku.
Odvážlivci sa môžu pustiť aj do dekoratívneho tvarovania tejto dreviny – napríklad vytvoriť kmienok a košatú korunu, rovnako ako to vidíme pri malých stromoch pestovaných v kvetináčoch alebo zakrpatených druhoch stromov. Tak isto je možné si takýto stromovitý oleander aj kúpiť pripravený na trhu.
Krásny, ale jedovatý
Celá rastlina je jedovatá. Drevo z oleandra ani len nepáľte a pri strihaní použite rukavice. Dajte pozor, aby sa vám jedovatá šťava nedostala do rany alebo očí.
Nezabudnite svoje mladé rastlinky presádzať každé 2-3 roky a pravidelne prihnojovať. Keďže sa rastlina pestuje v kvetináči, nemá žiaden zdroj prísunu živín. Práve preto je hnojenie také dôležité.
Choroby oleander neobchádzajú
Vlhké a chladné počasie spôsobuje oleandrom vážne i menej vážne ochorenia, ktoré pôsobia neesteticky. Prejavujú sa najmä na listoch. Častým javom je sivá pleseň na listoch oleandra, ktorá sa postupne rozširuje aj na kvety, preto treba zasiahnuť okamžite. Pri začínajúcich prejavoch stačí napadnuté listy otrhať a zvysné umyť saponátovou vodou. Použiť však môžete aj postrek proti plesniam na okrasných rastlinách, napríklad ekologický Natura hydrogénuhličitan. Ak sa pleseň rozšírila na celú rastlinu a pridružila sa aj iná choroba či škodcovia (častý jav), rastlinu radšej radikálnejšie zostrihajte a dôkladne ošetrite vhodným fungicídom.
Okrem plesní sa u oleandrov môžete stretnúť so spálou, ktorá sa prejavuje čiernymi škvrnami na listoch. Ide o vážnejšie ochorenie, ktoré môže rstlinu fatálne zničiť. Je nebezpečné aj v tom, že sa často prejavuje počas zimných mesiacov, keď oleandru venujeme menej pozornosti, preto môžeme spálu prehliadnuť alebo ju zamieňať s bežným a prirodzeným zhadzovaním listov. Takisto ako v prípade plesní, tejto chorobe praje chladné a vlhké počasie.
Aj keď je oleander jedovatý, škodcom to vôbec neprekáža. Najčastejšie ho napádajú vošky sýto oranžovej farby. Na boj s nimi zvoľte najspoľahlivejšie pôsobiaci Mospilan 20 sp alebo Karate zeon 5 cs. Tieto vošky sú veľmi vytrvalé, postreky preto po dvoch týždňoch opakujte.
Ako rozmnožiť oleander?
Novú rastlinu oleandra si vypestujete naozaj jednoducho. Rýchlejšia cesta je nechať zakoreniť jednoročné výhony vo vode. Vodu často vymieňajte a pri výbere výhonkov zvoľte taký, ktorý nejde kvitnúť. Druhou, zložitejšou cestou je výsev rastliny zo semien. Nájdete ich v podlhovastých "tyčinkáh" vytvorených po odkvitnutí kvetov.