24.07.2020 (Aktualizácia článku: 01.11.2024)
Ako sa dá využiť tkaná a netkaná textília vo vašej záhrade?
Geotextílie a fólie majú nezameniteľné miesto v záhradníctve, stavebníctve aj poľnohospodárstve. V dnešnom článku sa zameriame na záhradkárske textílie. V závislosti od hustoty vlákna, farby, materiálu a iných parametrov sa využívajú v rôznych oblastiach záhradníctva. Na ich výrobu sa používa zdravotne neškodný polypropylén. Tkané aj netkané textílie patria medzi materiály odolné voči poveternostným podmienkam (slnko, dážď, krúpy, vietor) s kratšou aj dlhšou životnosťou.
Tkané vs. netkané textílie (agrotextílie). Aký je medzi nimi rozdiel?
Záhradkári ich využívajú najčastejšie proti prerastaniu buriny a na oddelenie vrstiev pôdy, prípadne pôdy a mulču (kôra, štrk, kamene), aby sa nezmiešali. Keďže sa používajú v záhradníctve, tkané aj netkané textílie sa nazývajú tiež agrotextílie.
Tkané textílie sú pevnejšie
Sú vyrobené z rôznych vlákien preplietaním. Tieto textílie sú väčšinou odolnejšie a sú ideálne na použitie pod rastliny s cieľom zabrániť prerastaniu buriny alebo oddeliť zeminu od mulčovacej vrstvy. Vyznačujú sa dobrou priedušnosťou a prepúšťajú vodu. Vzhľadom na ich pevnosť je tkaná textília aj pochôdzna a odolnejšia voči mechanickému poškodeniu.
Netkané textílie - biele, čierne, hnedé
Vyrábajú sa z vlákien, ktoré sa spájajú technológiou, ktorá ich robí menej priedušnými ako sú tkané. Často sa používajú na ochranu rastlín pred chladom a škodcami. Biela sa napríklad používa aj na prikrytie rastlín proti skorým jarným mrazom a proti náletom škodlivého hmyzu na pestované rastliny (napríklad proti mínerke pórovej). Čierna sa v záhradách využíva podobne ako tkaná na oddelenie vrstiev pôdy, na zabránenie proti prerastaniu buriny a pod mulč.
Nevýhody agrotextílií
Aj napriek tomu, že oba typy textílií prepúšťajú vodu aj vzduch, pôda pod nimi časom degraduje, môže plesnivieť a stať sa domovom pre rôznych škodcov, napríklad slizniakov. Takisto treba počítať s tým, že niektoré vytrvalé buriny ju aj tak prerastú, prípadne na nej náletové buriny aj zakorenia. Ak plánujete vysádzať trvalky, ktoré sa majú tendenciu zmohutnieť, textílie pod ne nedávajte. To isté platí pri vysádzaní pôdopokryvných druhov rastlín. Ich rozširujúci sa koreňový systém by mal s prerastaním textílie problém. Navyše, pôdopokryvné trvalky sú ešte lepšou ochranou pred prerastaním vytrvalých burín ako agrotextílie. Pôdu navyše obohacujú.
Textília pomáha za každého ročného obdobia
Na jar textílie chránia rastliny pred prízemnými mrazmi.
V lete chránia pred spálením silným slnkom, prívalovými dažďami, krúpami a inými poveternostnými podmienkami.
Na jeseň udržia potrebnú teplotu pred prvými mrazmi, aby stihla dozrieť posledná úroda.
V zime chránia pred mrazmi do -5°C, snehom a prehnaným vlhkom zvýšením teploty pôdy o 2 - 3 °C.
Náš tip: Ak uvažujete nad použitím textílie v okrasnom záhone, prečítajte si náš článok o tom, akým chybám by ste sa pri zakladaní okrasného záhona mali vyhnúť.
Rozdelenie agrotextílií
Šírka netkaných textílií sa pohybuje okolo 1,1 m - 15,8 m.
Netkaná textília biela
Je určená na zakrývanie celých rastlín. Bráni slnečnému úpalu a iným poveternostným podmienkam, zároveň chráni pred škodcami.
Netkaná textília čierna
Skvele bojuje proti burinám, pretože neprepúšťa žiadne svetlo.
Netkaná textília hnedá
Má rovnaký efekt ako čierna, avšak lepšie splýva s okolím. Hodí sa pod dekoračné materiály ako píniová kôra, hnedá drevená štiepka.
Tkaná textília
Tkaná textília oddeľuje zeminu rôznych vlastností (napr. pH), ale udržuje si svoju priepustnosť. Hodí sa pod bazén, na zakrytie pieskoviska proti mačkám, na oddelenie kyslej rašeliny od neutrálnej a podobne.
Jej inštalácia a malá rozťažnosť dokáže vyrovnať povrch, preto ju odporúčame aj na podložie pre príjazdové cesty a chodníky či dlažbu do záhrady. Vďaka svojej priepustnosti zabraňuje tvorbe kaluží. Geotextílie sa inštalujú tiež pod mulčovaciu kôru. Odporúčame geotextílie s vyššou gramážou.
Netkaná textília: použitie
Čierna netkaná textília je v záhrade všestranným pomocníkom:
- v hnedo-čiernej kombinácii je vhodná pod dekoračné materiály.
- znižuje mieru poškodenia škodcami
- zvyšuje úrodu o 15 - 20%, (keďže rastliny sú menej poškodené)
- znižuje sa miera používania chémie
- úroda dozrieva o 1 - 2 týždne skôr
- tlmí výkyvy teplôt
- úroda sa nešpiní od hliny a pohodlne sa zbiera
- netkanú textíliu môžete prať, žehliť, sterilizovať, lepiť aj zošívať
Svetelná priepustnosť netkaných textílií klesá o 15% ročne. Prvý rok preto pestujte na nich napr. papriku, rajčiny, melóny, pretože sú najnáročnejšie na svetlo. Nasledujúci rok tam môžete pestovať uhorky, petržlen, mrkvu, hlúbovú zeleninu či reďkovku a najmenej náročné na svetlo sú špenát a šalát.