03.04.2020 (Aktualizácia článku: 02.04.2020)
Ako sa nadobro zbaviť drevinového škodca kvetovky jabloňovej?
Jar v záhrade je pastvou pre všetky naše zmysly. Trávnik, okrasné, ale aj ovocné dreviny sa prebúdzajú po vegetačnom pokoji, čo je výzvou pre všetkých zanietených záhradkárov pomôcť im zregenerovať. Jarné práce v záhrade sú náročné aj na kontrolu, respektíve ničenie prezimujúcich škodcov na rôznych drevinách. Doposiaľ ste napríklad nemuseli mať ani malú zmienku o rozšírenom škodcovi jadrovín, o kvetovke jabloňovej, čo sa však môže túto sezónu radikálne zmeniť. Ako teda najúčinnejšie ochrániť proti nej ovocné stromy?
Pre kvetovku jabloňovú (Anthonomus pomorum) je známe, že spôsobuje nevzhľadné hnednutie a postupné zasychanie kvetných pukov. Aj keď tento škodca nedorastá do dĺžky viac ako 4,5 mm, svojou aktivitou na jar dokáže zapríčiniť zníženú úrodnosť jabĺk. Ich „živnou pôdou“ je aj chladnejšia jar, čo umožňuje samičkám intenzívnejšie klásť vajíčka na ešte nerozvinutých pukoch.
Po vyliahnutí lariev dochádza k požieraniu vnútrajška kvetného puku. Kvetné púčiky sa tak neroztvoria, zoschýnajú a naberajú na typickom pologuľovitom tvare.
Po tom, ako sa larva zakuklí, vyliahne sa za veľmi krátky čas dospelý chrobák, požierajúci listy a plody. Začiatkom jesene sa ukryje v lístí alebo v borke (kôre) stromu a tam vyčká, až dokým teploty opäť nevystúpia nad 10 °C. Bližšie o charakteristike tohto škodcu a jeho životnom cykle sa môžete dočítať aj v našom Katalógu chorôb a škodcov.
Preventívne opatrenia
Prvou zásadou je čo najlepšie vykonať jesenné a skoré jarné upratovacie práce. Pred zazimovaním záhrady si dajte záležať na zhrabaní lístia, v ktorom sa tento škodca najčastejšie ukrýva.
Žiadne problémy nemusíte bádať ani na väčších záhradných plochách, ak použijete extra široké hrable s novou pevnou násadou z hliníka. Čepeľ by mala byť široká aspoň 65 cm a pre lepšiu efektivitu zvoľte model s minimálne 27 plochými „prstami“. Tým znížite riziko zošmyknutia hrabaného lístia.
Lístie neskôr dokážete efektívne využiť pri výrobe vlastného kompostu na záhrade. Samozrejme, pri zachovaní optimálneho podielu dusíkatých a uhlíkatých látok. O ďalších dôležitých zásadách spojených s kompostovaním sme vás informovali v tomto blogu. V súvislosti s kvetovkou jabloňovou buďte zvlášť obozretní pri používaní dusíkatých hnojív. Tie značne podporujú rast mladých zelených výhonkov, čo je pre hmyzích škodcov veľmi lákavé.
Ešte pred použitím rôznych insekticídov a akaricídov proti žravému a cicavému hmyzu ochráňte jablone významným horečnatým listovým hnojivom, ktoré je aj vhodnou zálievkou do pôdy.
Proti týmto škodcom je účinný taktiež liadok vápenatý, no ten je o niečo náročnejší na aplikáciu. Nie je vhodné používať ho na ľahkých piesočnatých pôdach a v oblastiach s vysokou zrážkovou činnosťou. Tým sa zvyšuje riziko vyplavovania účinných látok.
Ďalšie praktické odporúčania
Ak sa zameriame na ochranu jabloní výlučne len proti chrobákom, netreba zabúdať ani na mechanické zoškrabovanie starej borky (kôry). Čistenie je dôležité vykonať ešte v zime, keďže sa vplyvom mrazov bude odlupovať a vytvárať tak vhodné podmienky na prezimovanie rôznych škodcov.
Je to zároveň jeden z najstarších mechanických bojov proti kvetovke jabloňovej, po ktorom nasledovalo ošetrenie kmeňov bielym náterom. To minimalizovalo vplyv slnečného žiarenia na popraskané časti kmeňa a ešte väčšie znehodnotenie.
Pri čistení starej kôry si vystačíte so škrabkou alebo drôtenou kefou, no postupujte veľmi pomaly. Kontrolujte, či ste neoškrabali mladú kôru. Každé poranené miesto dezinfikujte vhodným balzamom na ovocné kmene, pod ktorým majte rozprestretú bielu plachtu.
Chemické opatrenia
Pri výbere chemických prostriedkov proti prezimujúcim škodcom sa zamerajte nielen na podiel insekticídnej, ale aj olejovej zložky. Tým zefektívnite ich pôsobenie na motorický a dýchací aparát jednotlivých škodcov. Vhodnou kombináciou účinných látok dokážete podporiť na povrchu drevín súvislý film, ktorý bráni samičkám v ďalšom ukladaní vajíčok.
Chemické ošetrenie vykonávame až po vypučaní kvetných pukov s jemnou ružovkastou farbou a ukončíme tesne pred kvitnutím jabloní. Teplota vzduchu by sa mala pohybovať okolo 15°C, aby sa čo najviac zaktivizovali škodcovia a znásobil tak aj ničivý účinok. Tieto a ďalšie predjarné ošetrenia ovocných stromov vykonávajte pri bezvetrí a minimalizujte kontakt s vodou. Ďalšie odporúčania ohľadom postrekov ovocných drevín ste sa mohli dozvedieť už aj v tomto blogu, alebo si vedomosti doplňte vďaka nasledujúcemu videu.
Rada na záver
Mnohí záhradkári si mylne zamieňajú charakteristiku, spôsob a intenzitu ničenia ovocných drevín kvetovky jabloňovej s hruškovou. Larvy kvetovky hruškovej sa liahnu počas neskorej jesene a cez zimu. Larva sa zakuklí vnútri púčika. Po vyliahnutí si dospelý chrobák vyhryzie otvor a ďalej sa živí listami a výhonkami hrušiek.
Keďže samičky kladú vajíčka približne od konca jesene, odporúčame použiť preventívny prípravok s výrazným účinkom aj proti ďalším škodcom hrušiek. Kvetovka hrušková je podľa viacerých odborníkov hrozivejšia, keďže sa hlbšie prehryzie a na stromoch zanecháva doslova spúšť.
To však vôbec neznamená, že si máte zľahčovať akékoľvek práce na záhrade a všetky dreviny ochraňujte proti škodcom priebežne a celoročne.
Autor článku
Tipy od záhradkárov: Najlepšie odrody marhúľ | 28.12.2023 | |
Ako uchovať úrodu počas zimy? | 23.11.2020 | |
Čo urobiť s jahodami na konci leta? | 26.09.2022 | |
Zatočte s lišajníkmi na ovocných stromoch | 01.12.2023 |