29.10.2020 (Aktualizácia článku: 26.10.2020)
Ako sa zbaviť vínnych mušiek známych aj ako octomilky?
Problematický výskyt vínnych mušiek nastáva v interiéroch našich domácností. Na terasách, balkónoch a v záhradách sú súčasťou prirodzeného potravinového reťazca pre žravý hmyz, jaštery, ryby a vtáky. Ako ich spoznať a natrvalo vykynožiť z príbytkov?
Ako spoznáte vínne mušky (octomilky)?
Pre tento drobný lietajúci hmyz je typickým znakom predĺžený hnedý trup a sýtočervené oči. Dĺžka tela dosahuje max. 3 mm. Vínne mušky sa veľmi rýchlo rozmnožujú, dospelé samičky kladú vajíčka do prezretého, hnijúceho ovocia, zeleniny a ďalších organických zvyškov z jedál a kompostov. V priebehu troch dní sa z vajíčok vyliahnu larvy. Približne po siedmich dňoch už poletujú ako dospelé čierne mušky.
V prípade, že dobre poznáte „ohnisko“, miesto liahnutia lariev tohto drobného hmyzu, môžete použiť insekticíd Dimilin TB2. S účinkom do 4 dní narušuje proces zvliekania, tvorbu kutikuly vo všetkých štádiách lariev.
V prirodzenom vonkajšom prostredí odchytíte vínne mušky rozvešaním Stopset žltých lepových dosiek. Odporúčame ich na menšie záhony. Umiestnené na slnečnej strane stromov, keď sa plody začínajú vyfarbovať dožlta. V domácom prostredí odchytávame mušky v kvetináčoch pomocou žltých lepových šípok alebo ich zavesíme do výšky hornej tretiny rastliny.
Čo spôsobujú minimálne nároky na prežitie?
-
Darí sa im v akomkoľvek vlhkom prostredí pri optimálnej teplote do 25 °C
-
Najväčší výskyt zaznamenávajú v uzavretých priestoroch v jarnom a letnom období, dokým teploty nevystúpia nad 30°C
-
Ich základnou potravou sú kvasené šťavy, víno, džúsy, ovocie, zelenina, zvyšky na tanieroch a v smetných košoch. Okrem bežných náletov cez okná, vetracie systémy a stúpačky sa dostávajú dnu prostredníctvom vyzbieranej úrody – stačí zopár vajíčok na organickej hmote a vínne mušky sú u nás udomácnené – podobný problém sme už analyzovali v blogu Ako sa nadobro zbaviť ploštíc, molí, švábov, mravcov a iného otravného hmyzu.
Ako vykynožiť tieto malé čierne mušky z interiérov?
Predovšetkým im musíte znemožniť vhodné podmienky účinnou prevenciou – základom je hygiena kuchyne, skladovacích priestorov a miest, kde sa hromadia odpadky. Silu bežných saponátových prípravkov kombinujte namiešaním roztokov z octu, jedlej sódy a vriacej vody.
Čistiace pomôcky po použití opláchnite, osušte, pravidelne meňte za nové. Na zanesené odpady a sifóny používajte Enviline proti upchávaniu a šíreniu zápachu z potrubia. Zvyšky potravín a nápojov uskladňujte v chladnom, suchom prostredí. Nespotrebované použite v komposte alebo umiestnite medzi bioodpad vo vonkajších odpadkových košoch. Kontrolujte stav a hygienu vnútorného prostredia umývačiek riadu, chladničiek a špájz.
Moderné estetické formy vábenia lietajúceho hmyzu používame namiesto tradičných mucholapiek. S rôznymi farebnými potlačami podporujú príjemnú domácu atmosféru. Všestranné pôsobenie prinášajú Careo tyčinky ako insekticídne, hnojivové a dekoratívne prípravky na izbových rastlinách. Po pridaní „komfortných“ vonných zmesí (eukalyptus, klinčeky, bazalka, levanduľa) do univerzálnych sprejov proti muškám s pozvoľným účinkom sa taktiež osvedčia v každej domácnosti. „Komfortné“ sú len pre človeka, na mušky pôsobia odpudzujúco.
Účinné babské rady, ako odstrániť vínne mušky z domácností
-
pravidelné vysávanie, kombinácia suchého a mokrého čistenia podláh, kuchynských a ostatných skladovacích priestorov
-
pestovať okrasné mäsožravé rastliny (tzv. mucholapky)
-
kombinovať chemickú ochranu s domácimi pascami na vínne mušky. Stačí hlbšia miska s lahodnou sladkou návnadou – úniku zabránite ponorením v octe, mlieku a pridaním čierneho korenia. Akúkoľvek návnada či prostriedok na odchyt otravného hmyzu považujte za doplnkový, vedľajší – prvoradé je zdravé a čisté domáce prostredie.
Autor článku
Ako správne presádzať izbové rastliny, aby vám nezvädli? | 19.10.2020 | |
Život v záhrade | 05.12.2024 | |
Vypestujte si pálivé čili papričky: Ako na to? | 30.12.2022 | |
Zistite, ako zneškodniť skočky | 30.06.2024 |