25.11.2020 (Aktualizácia článku: 16.11.2020)
Kedy a ako natierať vápno na stromy proti mrazovým trhlinám?
Biela hrá prím nielen počas leta v našich šatníkoch, ale aj na jeseň v súvislosti s ochranou ovocných a okrasných drevín. Ako to spolu celé súvisí? Vysvetlíme to na príklade natierania stromov vápnom, presnejšie riedeným bielym vápenným mliekom. Funguje to? A vôbec, aké výhody prináša jesenný náter?
Všeobecne o vápne na stromy
Rozhliadate sa po chemickej ochrane na stromy v záhrade tesne pred príchodom zimy? V období október až december (do prvých mrazov) poskytnite službu stromčekom vy, aby mali v nasledujúcej sezóne dosť kondície na bohatú a zdravú úrodu.
Prečo sa práve tradične nazývané hasené vápno považuje za najlepšiu prirodzenú ochranu pred mrazmi a ďalšími nástrahami?
-
Hlavnou zložkou je kalcium a síran železnatý na obmedzenie tvorby húb, usádzania drevokazných škodcov, machu a lišajníkov
-
Vápenný náter plní viaceré funkcie. Je odbúrateľný, v prírode jeho zvyšky podliehajú rozkladu a fungujú ako bio hnojivo
-
Starostlivo vybraný biely náter je dôkladnou dezinfekciou, nepoškodzuje ostatné rastliny a pri dobrom krytí chráni stromčeky až do jari
-
Predlžuje životnosť stromov taktiež tým, že predchádza vzniku mrazových trhlín
Aké „skryté“ výhody prináša vápenné mlieko?
Podrobnejšie sa venujeme rizikám praskajúcej kôry. Obdobie koncom zimy a začiatku novej vegetácie je typické výkyvmi teplôt medzi dennými a nočnými. Takýto teplotný šok môže nastať aj počas samých slnečných dní v zime (najmä z južnej strany) pri prudkom ochladení. Na to citlivé ovocné stromy (jabloň, čerešňa, višňa, broskyňa, orech) nedokážu reagovať vlastnou obranyschopnosťou. Zahrievanie a následné ochladzovanie spôsobuje vznik trhlín v kôre a na konároch.
Súvislý náter pôsobí ako izolant, keďže odráža lúče. Priam nevyhnutné je natieranie stromčekov v teplejších oblastiach.
Má to aj ďalšie benefity. Tým, že sa stromy neprehrievajú, dochádza k neskoršiemu nástupu novej vegetácie. Mrazy tak neohrozia ani prúdenie miazgy či vyživovanie pre vznik nových kvetov a plodov.
Náter by ste mali stihnúť ešte v jeseni taktiež preto, aby sa do prasklín nedostali prezimujúce larvy škodcov. Stvrdnutý náter ich uzatvára, zakonzervuje, ale treba sa poponáhľať, dokým sa nezačnú „realizovať“.
Ako postupovať pri natieraní?
-
Viac času a námahy vám ušetrí biely náter na kmene určený pre priame použitie. Ak by bolo vápenné mlieko príliš husté a rovnomerne sa nerozotieralo, môžete dodať max. 10 % čistej vody.
-
Odporúčaná výška náteru je 1 m. Aplikujeme ho na kmene a spodné vetvy hrubšie ako 10-15 cm.
-
Pred náterom kmeň očistíme (drôtenou kefou) od nesúdržných častí, od odlupujúcej sa starej kôry (borky). Pozor, keď sa už na kmeňoch objavujú prvé trhliny. Kôru v okolí treba dôkladnejšie zoškrabať a očistiť kartáčom – zachytávame ju do vedra alebo plachty, aby sme neskôr spálením zlikvidovali zárodky škodcov.
-
Na natieranie používame bežne dostupný maliarsky valček alebo štetku, poprípade ručný tlakový postrekovač. Natierame za slnečných dní pri teplote nad bodom mrazu, aby kmeň rýchlejšie preschol. Vždy postupujeme odspodu po vrch a dbáme na presakovanie farby v medzierkach kmeňa. Nesprávne je vápenné mlieko na stromy nanášať po daždivejších dňoch. Vtedy slabšie priľne.
-
Podľa potrieb možno náter obnoviť počas zimy. Jeho optimálna životnosť je však 3 až 4 mesiace.
Vápenné mlieko pôsobí dráždivo pri kontakte s pokožkou a očami. Odporúčame používať ochranné pomôcky – rukavice, okuliare a doplnkový odev. Sú vysoko účinné pri práci s vodou, chemikáliami, v prašnom a inak rizikovom prostredí.
Iné alternatívy na ochranu stromčekov pred mrazmi
Nestíhate už aplikovať vápenný náter ani bielu latexovú farbu na stromy? Aj v tomto prípade sa viete vynájsť zdravým sedliackym uvažovaním a zbytočne „nevláčiť drevo do záhrady“.
O kmeň z juhozápadnej strany oprite bielu dosku a o 10 °C počas dňa zmierni nárast teploty aj obväz z bielej netkanej textílie.