27.06.2024 (Aktualizácia článku: 27.06.2024)
Sršne naháňajú strach. Takto si s nimi poradíte
Hoci ide o dotieravý hmyz vzbudzujúci rešpekt či dokonca strach z uštipnutia, netreba osy a sršne za každú cenu zabíjať. Tento hmyz sa v nemalej miere podieľa na opeľovaní rastlín a je prirodzeným nepriateľom iných škodcov, predovšetkým húseníc či múch. Ak vás však doma ohrozujú, treba sa ich zbaviť.
Sú agresívnejšie a bodnúť môžu viackrát
Osy aj sršne žijú na rozdiel od podobnej včely iba jednu sezónu. Zimu prežijú iba ich kráľovné, ktoré si zakladajú nové rodiny v novom hniezde. Osy sú menšie, v páse sú užšie a ich telo je pruhované žlto-čiernymi pásmi. Sršne môžu byť až dvojnásobne väčšie ako osy, ich telo je mohutnejšie a namiesto žltej majú oranžovú farbu. Pri kontakte s nimi je dôležité myslieť na opatrnosť, pretože obidva druhy môžu byť agresívne, keď sa cítia ohrozené.
Hniezdo ôs či hniezdo sršňov?
Hniezda ôs sú zvyčajne menšie a majú pravidelný, okrúhly alebo oválny tvar. Osy si ho stavajú z požutého dreva zmiešaného s vlastnými slinami.
Hniezda sršňov sú väčšie a majú nepravidelnejší tvar. Sú pevnejšie, majú hrubšie steny a svetlosivú alebo hnedú farbu. Príbytok si sršne stavajú zvyčajne veľký, môže mať aj 80 cm.
Hniezda ôs a sršňov sa dajú rozoznať aj podľa miesta umiestnenia. Osy často stavajú svoje hniezda v chránenejších priestoroch, ako sú strešné rímsy, garáže, podkrovia, pod strechami alebo vo vnútri dutín stromov. Sršne preferujú vyššie a otvorenejšie miesta, často v korunách stromov či na podkroviach budov.
Ako sa zbaviť sršňov
Ak ste hniezdo sršňov našli prázdne, môžete ho pokojne odstrániť. Jeho obyvatelia sa doňho už nevrátia. Platí to aj pre hniezda ôs. Ak to však v hniezde bzučí a hmyz vás ohrozuje, treba hniezdo zlikvidovať. S malým si poradíte sami, na veľké hniezda volajte radšej odborníkov.
Menšie hniezdo sa odporúča zhodiť v noci do vreca a spáliť. Vo večerných hodinách alebo skoro ráno totiž tento bodavý hmyz spí, preto sa nestihne rýchlo brániť. Ak do noci čakať nechcete, vyberte si na likvidáciu hniezda sršňov chladnejší deň, aby ste sa uistili, že budú "doma" všetci. Sršne totiž v chladnom počasí nelietajú. Na hniezdo môžete nastriekať sprej proti osám a sršňom.
Likvidácia sršňov
Ak sa rozhodnete zbaviť sa sršňov svojpomocne, dôkladne sa na to predtým pripravte.
-
Zahaľte si pokožku, ponožky si natiahnite na nohavice tak, aby sa sršeň pod ne nevedel dostať. Použite aj rukavice, keďže ruky budú k hniezdu najbližšie. Rukávy odevu zasuňte do rukavíc, aby sa hmyz pod neho nedostal. Nezabudnite aj na pokrývku hlavy, tváre a krku.
-
V predstihu si premyslite plán úniku. Aby sa nestalo, že vás agresívny roj hmyzu uväzní niekde v kúte budovy či na balkóne, odkiaľ nebudete vedieť ujsť.
-
Zvoľte vhodný a účinný prípravok proti lietajúcemu hmyzu, špeciálne určený na sršne, ktorý ich čo najrýchlejšie ochromí.
-
Poriadne si naštudujte, ako sa s prípravkom pracuje. Ideálne je, ak si to predtým vyskúšate. Aby ste nezmätkovali pred hniezdom a nepoštvali si jeho obyvateľov proti sebe.
-
Pomaly sa priblížte k hniezdu s pripraveným sprejom. Nasmerujte ho priamo na vstup do hniezda vo vzdialenosti určenej výrobcom daného prípravku a aplikujte ho podľa pokynov na obale. Zvyčajne sa odporúča sprejovať niekoľko sekúnd, aby ste sa uistilii, že sa chemikália dostane hlboko do hniezda. Snažte sa pri tom zatajiť dych.
-
Rýchlo sa vzdiaľte od hniezda, aby ste minimalizovali riziko útoku sršňov.
-
Počkajte niekoľko hodín (najlepšie cez noc) a skontrolujte hniezdo z bezpečnej vzdialenosti. Ak pohyb nebadáte, môžete hniezdo opatrne odstrániť pomocou palice alebo lopaty a vhodným spôsobom zlikvidujte.
-
Pamätajte, že bezpečnosť je prvoradá. Ak máte akékoľvek pochybnosti alebo obavy, radšej zavolajte profesionálov. Bodnutie sršňov môže spôsobiť aj alergickú reakciu, preto tento hmyz nepodceňujte.
Ochrana proti sršňom
Proti sršňom môžete použiť Effect proti osám a sršňom. Jeho obrovskou výhodou je, že nemusíte byť blízko - aerosol dosahuje vzdialenosť až 6 metrov.
Kratšiu vzdialenosť má Bros sprej proti osiam a sršňom, avšak vyznačuje sa okamžitým účinkom. Osy a sršne po styku s prípravkom nemajú šancu vzlietnuť. Pri kúpe tohto produktu treba zohľadniť, že 300 ml miniete veľmi rýchlo. A hniezdo sršňov je zvyčajne väčšie.
Pasca na sršne
Lietajú u vás sršne, ale neviete, kde hniezdia? Vyrobte pre nich pascu, aby sa jednotlivci odchytili a zbytočne vás neohrozovali. Použiť môžete rovnakú návnadu ako na osy - akúkoľvek sladkú tekutinu naliatu v nádobe s úzkym otvorom. Použiť môžete plechovku od piva, ale lepšia je priehľadná plastová fľaša, aby ste videli, ako pasca funguje. Nalejte do nej džús, vodu s cukrom, prezreté ovocie s vodou, trochu piva s cukrom - akúkoľvek sladkú tekutinu. Vrchnák odstráňte, fľašu rozdeľte na polovicu a hornú časť zasuňte otvorom dole do spodnej časti. Spojte ich po bokoch napríklad zošívačkou, urobte dierky na prevlečenie povrazu alebo lana a zaveste na miesto, kde sa sršne vyskytujú. Osy a sršne sa do fľaše bez problémov dostanú, ale omočia si krídla a východ z fľaše tak ľahko nenájdu, preto v nej väčšina uhynie. Pascu umiestnite ďalej od kvetov či stromov, aby ste do nej nechtiac nevlákali aj včely.
Aj mŕtvy sršeň môže byť problém
Pri bodnutí žihadlom, rovnako ako pri rozpučení, vylučujú sršne aj osy látku, ktorá upozorní aj ostatných členov hniezda na nebezpečenstvo a potrebu útočiť. Ak teda zabijete sršňa a ste v jeho blízkosti, stávate sa pre ostatných agresorom a začnú na vás útočiť. Pamätajte, že na rozdiel od včiel môžu osy aj sršne svoje žihadlá použiť viackrát za sebou. Žihadlo sršňa je navyše veľké, jeho bodnutie môže byť preto v porovnaní s osou či včelou bolestivejšie.