30.04.2022)
Ako pestovať a hnojiť kapustu od A po Z
Ak už ste skúšali pestovať kapustu, možno ste boli sklamaní z veľkosti jej buľvy. Kapusta nemá problém vytvoriť mohutné olistenie, ale na vytvorenie pevnej a plnej buľvy si vyžaduje viac starostlivosti ako redkvička. Poďme sa pozrieť, ako pestovať kapustu, aby sme získali chutnú a bohatú úrodu.
Príprava priesad a priama sejba
Pestovanie kapusty väčšinou začína z predpestovaných priesad, ktoré si môžete zakúpiť na trhu. Ako ale na kapustu, ak si ju chcete vysiať sami? Kapustu rozdeľujeme na skoré, poloskoré a neskoré odrody. To rozhoduje, kedy, kde, a akým spôsobom budeme kapustu sadiť/vysievať.
Skoré odrody kapusty
Ak vlastníte skleník alebo parenisko, využite ho, a v mesiacoch február/marec do nich vysejte skoré odrody kapusty.
Nezabudnite ich pikírovať, ak nadobudli dostatočnú veľkosť (3 až 4 pravé listy). Prípadne použite plastové sadbovače, rôzne tégliky, napríklad od jogurtov, prípadne rašelinové tablety a pripravte si priesady doma za oknom.
Pri skorých odrodách sa výsadbou v mesiacoch február a marec dočkáte prvej úrody kapusty už koncom mája až v júni.
Priesady vysádzame na vopred pripravený záhon, ak sú vzrastlé, respektíve majú 4 až 5 pravých listov. Sadíme ich v dostatočných rozostupoch, ideálne 40 až 50 cm. Rastliny sadíme dostatočne hlboko, “po srdiečko”. Hneď po zasadení je potrebné priesady zaliať. Zálievka je nevyhnutná najmä pri skorej kapuste. Pokiaľ ju nezalejete, rast sa zabrzdí.
Po približne 10 dňoch od sadenia je možné nahradiť neujaté priesady. Vegetáciu stačí 1-2-krát plečkovať a 3-krát okopať.
Poloskoré odrody a poloneskoré odrody
Poloskoré a poloneskoré odrody kapusty môžeme vysádzať priamo na záhon, prípadne do pareniska alebo skleníka. Najideálnejší čas je koncom apríla a začiatkom mája. Niektoré poloneskoré odrody možno vysádzať aj v júni.
Pestovanie kapusty na Slovensku
Kapusta bude menej náchylná na choroby, ak bude mať dostatok kyslíka, a nebude udusená medzi burinou. Vyhovujú jej stredne ťažké, hlinito-piesočnaté pôdy, bohaté na živiny s neutrálnym až mierne kyslým pH.
Kapuste sa bude veľmi dobre dariť po hrachu, ktorý svojimi hľuzkovými baktériami obohacuje pôdu o dusík, ktorý kapusta k svojmu rastu potrebuje.
Ak chcete pevné kapustové hlavy, doprajte jej dostatok vlahy. Dospelé rastliny veľmi dobre využívajú aj menšie množstvo zrážok a rosu. Najlepšie sa jej darí v zeleninárskych oblastiach v blízkosti vodných tokov, kde na jej rast a vývoj priaznivo pôsobia ranné opary a hmly.
Dobré spoločenstvo pre kapustu sú zeler, kôpor, rumanček, repa či cibuľa. Vysaďte ich na hriadku v blízkosti kapusty.
Nesaďte kapustu k rajčinám, jahodám a fazuli. Toto spoločenstvo doslova neznáša.
Kapusta znáša aj mierne mrazy, preto sa nebojte vhodné sadenice vysadiť ešte predtým, ako pominú prízemné mrazy. Rastliny sa otužia a naberú pevnosť. Nezabudnite naučiť mladé priesady na chladnejšie prostredie postupným otužovaním v chladnejšej miestnosti.
Kapusta potrebuje dostatok živín
Práve dostatok živín prinesie požadovanú úrodu kapusty. Pamätajme, že všetkého veľa škodí, preto sa riaďte odporúčaným dávkovaním daného hnojiva.
Z organických hnojív je za základ považovaný kvalitný maštaľný hnoj. Pokiaľ nemáme k dispozícii maštaľný hnoj, je vhodné ho nahradiť kompostom, prípadne fermentovaným slepačím trusom.
Dôležitý je dusík

Kapusta potrebuje k vývoju pevnej buľvy dostatok dusíku. Avšak, je potrebné prispôsobiť množstvo dusíka v pôde podľa potrieb kapusty v jej jednotlivých rastových fázach.
Najviac dusíka potrebuje počas maximálneho narastania listovej plochy a na konci vegetačného obdobia by ste ho mali minimalizovať.
Hoštické NPK hnojivo s guánom – dusík, draslík a fosfor – je čisto prírodné hnojivo bez prídavku priemyselne vyrábaných zložiek. Hnojivo obsahuje popri základnom NPK aj prírodné guáno z trusu morských vtákov a ďalšie stopové prvky.
Je vhodné nielen pre univerzálne použitie v celej záhrade, ale hlavne aj pre zdravú výživu ovocia a zeleniny. Veľmi vhodné je aj na základné hnojenie pôdy.
Najväčší nepriatelia kapusty
Skočky na kapuste
Skočky si rady pochutnávajú na zelených na zelených kapustných listoch, listoch karfiolu či kalerábu. Vyhrýzajú do nich malé okrúhle otvory a chutia im najmä vzchádzajúce rastliny.
Sú aktívne počas počas slnečného a teplého počasia. Skočka kapustová kladie vajíčka na listy hostiteľských rastlín. Jej larvy sa vžierajú do listov a vytvárajú chodbičkovité míny.
Vhodný postrek na skočky na kapuste je biologický insekticíd Neemazal TS.
Inou alternatívou ochrany kapusty sú žlté lepové doštičky Biotomal, ktoré lákajú skočky a iných škodcov.
Mlynárik kapustový
Tento najrozšírenejší, všetkým dobre známy, biely motýľ Mlynárik kapustový, sa často vyskytuje na kapuste.
Húsenica mlynárika kapustového dokáže žrať kapustné listy skutočne rýchlo a práve preto treba okamžite zasiahnuť účinnými pesticídmi.
Mora kapustová
Mora kapustová je ďalší motýľ, ktorého húsenice dokážu zničiť budúcu úrodu kapusty. Húsenica mory kapustovej je lysá a má tri páry hrudných nôh a päť párov bruškových panôžok.
Húsenice žerú v hlávkach a znečisťujú ich svojimi výlučkami. Vytvárajú nepravidelné otvory a chodbičky medzi listami.
Pri akomkoľvek výskyte čo najskôr zasiahnite. Na výber máte ručný zber, prípadne účinný pesticíd – Karate zeon 5CS.
Postrek na kapustu Karate Zeon 5 CS pôsobí ako účinný prostriedok na ochranu poľnohospodárskych plodín proti cicavým a žravým škodcom. Pred aplikáciou si poriadne prečítajte dávkovanie a nezabudnite na bezpečnosť práce pri manipulácii s pesticídmi.
Nádorovka kapustová
Nádorovitosť hlúbovín spôsobuje huba Plasmodiophora brassicae. Rastliny sú slabé a postupne z hriadok miznú. Táto huba dokáže v pôde prezimovať a bez zásahu tam počkať aj 5-6 rokov. V prípade výskytu nepomôže žiadna chemická ochrana. Jedinou možnosťou, čo môžeme vyskúšať je zníženie Ph pôdy vápnením.
Slizniaky
Častým nepriateľom nielen kapúst, ale skoro aj celej záhrady, sú legendárne slizniaky. Kto ich zažil, dokáže uveriť, že za jednu noc sú schopné vykynožiť budúcu úrodu. Nebezpečné sú najmä pre mladé rastliny.
V posledných rokoch sú premnožené takmer na celom území slovenska. Práve preto odporúčame preventívny zásah proti slizniakom spoločne s výsadbou. Veľmi účinnou zložkou je fosforečnan železitý, ktorý nájdeme koncentrovaný v prípravku Ferramol.
Ferramol bezpečne účinkuje na slimáky a ulitníky, ktorí po zjedení granúl hynú. Na rozdiel od iných prípravkov nedochádza u slimákov k nadmernej tvorbe slizu, povrch záhonov zostáva preto čistý. Nie je nebezpečný pri náhodnom požití pre domáce zvieratá a ani pre iné zvieratá (ježkov, včely, vtáky, dážďovky a pod).
Molice
Ako sa zbaviť molíc na kapuste? Pokiaľ molice napadli vašu kapustu, spoznáte to podľa skrútených listov, ktoré strácajú pigment, prípadne sa na nich objavuje čierna pleseň.

Molice sa nachádzajú na spodnej strane listov a vylučujú na ne lepkavú medovicu.
Vhodným postrek na molice na kapustovej zelenine je Rock Effect – biologický koncentrát na báze prírodných látok, ktorý dodáva rastlinám obranyschopnosť – alebo spomínané žlté lepové doštičky Biotomal.
Užite si bohatú kapustnú úrodu
Do skupiny kapustovej zeleniny patrí aj kel a ružičkový kel – pri ich pestovaní môžete postupovať podobne.
Veríme, že vám naše rady pomôžu dosiahnuť vysnívanú kapustnú úrodu.