28.11.2019 (Aktualizácia článku: 22.10.2024)
Ako zazimovať záhradu, aby ste si ušetrili starosti na jar?
#Ochrana #Mráz #ZimaRozmary zimy sa nedajú predvídať. Pre záhradkárov je dôležité pripraviť záhradu na zimné obdobie tak, aby sa z úrody, vždyzelených krov, trávnika a priezračných vodných plôch mohli tešiť aj nasledujúcu sezónu. V dnešnom článku sa dozviete, čomu všetkému treba v záhrade venovať pozornosť a aké prípravky sú vhodné na použitie.
Ako sa starať o trávnik
Sýtozelený trávnik má v záhrade azda najväčšiu výpovednú hodnotu. Vidieť ho aj z diaľky, zaberá najväčšiu plochu v takmer každej záhrade. Na to, aby ste trávnik ochránili pred škodcami a plesňou, je vhodné ho koncom októbra poslednýkrát pokosiť. Odporúča sa nechať trávu vyššiu ako obvykle. Po kosení mu doprajte kvalitné hnojivo. Použiť môžete expertné granulované hnojivá na neskoré jesenné hnojenie. Obsahujú vysoký podiel draslíka, ktorý chráni trávnik pred zamrznutím a hubovými ochoreniami. Viaceré z týchto prípravkov je možné použiť aj začiatkom leta na podporu optimálnej vlhkosti trávnika. Hnojenie trávnika na jeseň vám môže ušetriť veľa starostí na jar, keď väčšina trávnikov bojuje s plesňami či inými ochoreniami negatívne ovplyvňujúcimi jeho vitalitu v nadchádzajúcej sezóne. Pred prvou pokrývkou snehu by ste mohli prilepšiť trávniku aj kompostom s dostatkom vhodného enzymatického prípravku.
Napadané lístie vyhrabte
Po poslednom kosení upriamte pozornosť na pravidelné zhrabávanie lístia a napadaných konárov. Je dôležité, aby sa nevytvorila živná pôda pre plesne. Tá by trávniku rozhodne na vzhľade a funkčnosti nepridala. Najpoužívanejším záhradným náradím na jesenné práce sú už od nepamäti hrable. Vďaka revolučnej technológii si môžete užívať ich jedinečné tvarovanie, vďaka ktorému sa nezanášajú trávou a vetvičkami. Práca bude oveľa efektívnejšia. Ešte viac si ju uľahčíte špeciálnymi vysávačmi či drvičmi.
Listy orecha a kompostovanie
Pri jesenných prácach si dajte záležať napríklad aj na dôslednom odprataní lístia z orecha. Obsahuje veľmi nebezpečné látky a trávniku by mohol uškodiť. Do kompostu nepatrí. Niektorí záhradkári tvrdia, že listy z orecha sú horké a keby sme ich dali do kompostu, zhorkla by z neho aj zelenina, ktorá bola takým kompostom pohnojená. Túto teóriu nevieme s istotou overiť, ale literatúra vraví, že orech produkuje toxickú látku juglón. Je nebezpečný pre mnohé rastliny a môže spomaliť alebo zastaviť ich rast. Práve preto pod orechom "nič nechce rásť".
Táto látka sa vylučuje z rôznych častí orecha, vrátane listov, koreňov, kôry a plodov. Keď sa listy orecha dostanú do kompostu, juglón môže ovplyvniť kvalitu kompostu a poškodiť rastliny, ktoré sa ním neskôr hnoja. Aj keď sa juglón postupom času rozkladá, tento proces môže trvať veľmi dlho – od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov, v závislosti od podmienok. Ak však chcete orechové listy predsa len kompostovať, odporúča sa nechať ich samostatne kompostovať po dobu aspoň 1–2 rokov alebo ich kompostovať spolu s iným materiálom vo väčších množstvách, aby sa juglón rozložil rýchlejšie. Orechové listy sa preto častejšie využívajú ako mulč pod samotné orechy, kde už toxické účinky na okolitú vegetáciu nebudú také kritické.
Ak kompostujete výlučne zvyšky zeleniny a ovocia, šupky zo zemiakov či vaječné škrupiny, zmes potrebujete obohatiť o účinné anaeróbne baktérie pre skvalitnenie celkového procesu.
Zeleninové a okrasné záhony
Uložiť záhony na zimný spánok priam trhá srdce každému záhradníkovi. Čo najskôr vyklčujte záhony koreňovej zeleniny, hlavne zeler a petržlen. Miernym mrazom dobre odoláva špenát, ružičkový kel, čínska kapusta, no treba ich ochrániť vrstvou lístia. Záhony zbavte buriny, porýľujte a pridajte unikátnu zmes organického hnojiva. Vyberajte z takých, ktoré zvyšujú podiel humusu v pôde, dopĺňajú chýbajúce živiny a stopové prvky.
Ideálnym hnojivom pre vaše záhony je kravský hnoj. Ide o organické univerzálne hnojivo, ktoré môžete použiť v celej záhrade od kvetinových záhonov až po zdravú výživu zeleniny a ovocia.
Ak chcete vedieť viac o AGRO hnojive, pozrite si >> reportáž <<
Počas jesene môžete oživiť trvalky univerzálnym jesenným hnojivom, ktoré má vysoký obsah draslíka a nízky obsah dusíka. Slúži na vyzretie pletív pred zimou, rastliny tak budú mať dobrú kondíciu a zdravý vzhľad. Odstráňte burinu, pôdu prekyprite a opatrne zastrihnite odkvitnuté časti trvaliek. Záhon prekryte suchým lístím a izolačnou vrstvou z netkanej textílie, ktorá ochráni rastliny pred mrazom a škodcami.
Listy zdravých byliniek otrhajte a na zimu nechajte usušiť. Tie rastliny, ktoré neznesú mráz, presaďte do kvetináčov a uložte na suché, ale chladnejšie miesto. Buďte opatrní pri zalievaní, v zime sú na to rastliny obzvlášť citlivé a môžu zahynúť.
Zazimovanie kvitnúcich kvetov z parapiet a terás
Aj keď sa to nerobí ľahko, kvety z parapiet, balkónov či terás by ste mali zazimovať ešte pred prvými mrazmi. Ak majú šancu prežiť zimu v podmienkach, aké im viete poskytnúť, skúste to. Zazimovanie muškátov každoročne skúša čoraz viac pestovateľov tohto rekordéra v kvitnutí. Dá sa to urobiť viacerými spôsobmi, podrobne sme ich rozpísali v našom článku o pestovaní muškátov.
Pre pestovateľov exotickejších rastlín môže byť zazimovanie oleandrov zas veľkou výzvou. S meniacou sa klímou necháva túto rastlinu zo stredomoria prezimovať vonku bez akejkoľvek ochrany čoraz viac Slovákov obývajúcich južné regióny našej krajiny. Ich skúsenosti sú rôzne. Niektorým oleander nahodí kvety v ďalšej sezóne oveľa skôr, iným nadzemná časť vymrzne a z koreňa vyháňa oleander v ďalšej sezóne nové výhonky bez kvetov. Tí, ktorí oleander zakryjú cez zimu zhora textíliou, sa sťažujú na plesnivé listy a výhonky, a teda aj neskoršie kvitnutie (ak vôbec). Zdá sa, že najistejšie prezimovanie je "postarom", v svetlej miestnosti, kde teplota neklesne pod -5 °C. Viac o zimovaní oleandrov si prečítajte v článku o špecifikách pestovania oleandrov.
Ako na zazimovanie palmy? Na to ste určite mysleli už v čase, keď ste si túto exotickú rastlinu do vašej záhrady kupovali. Môžeme však pripomenúť, že nároky paliem na zazimovanie sú podobné s oleandrom. Aj keď existuje viacero odrôd paliem, ktoré sa vyznačujú rôznymi nárokmi na mrazuvzdornosť, väčšina na Slovensku pestovaných paliem zimu dokáže prežiť bez ochrany do - 5 / -8 °C. Pred mrazom treba chrániť kmeň aj listy. Najlepšie je však rastlinu skryť do svetlej miestnosti, kde teplota v zime neklesne pod 0 °C a neprekročí 10 °C. Návod na zazimovanie paliem si môžete pozrieť tu.
V záhrade pred zimou rozhodne ochráňte aj ruže. Ak záhon napadla akákoľvek pleseň, zaobstarajte si špeciálny ochranný prípravok na ruže, skráťte výhonky a rez uskutočnite až na jar. K záhonu musí byť tesne zhrnutá zemina. Použite kompost a vhodný záhradnícky substrát. Korunku obaľte jutovinou, ktorú pevne zviažete. Začiatkom jesene je ešte stále vhodný čas na vysádzanie nových krov ruží.
Okrasné stromy a kry na jeseň
Vysadené ihličnany a vždyzelené kry zalievajte, kým je slnečno. Tie, ktoré sú citlivejšie na mráz, obaľte jutovinou, pričom ich vrchná časť bude vytŕčať von. Vnútro vyplňte suchým lístím. Nezabudnite skontrolovať opory pri stromoch, kde je to nutné a rovnako sa zamerajte aj na zviazanie stĺpových ihličnanov. V opačnom prípade ich veľmi ľahko môže poškodiť sneh a vietor. Nižšie kry chráňte nahrnutým lístím a špeciálnym prírodným hnojivom z vtáčieho trusu z Južnej Ameriky - Hoštickým Guánom, ktoré premiešajte so substrátom. Dôležitou súčasťou zazimovania rastlín je správne vykonanie zimného rezu na ovocných drevinách a viniči.
Zazimovanie skalky: odstraňovať odkvitnuté kvety?
Najprv zahájte bežné jesenné práce, ktoré zahŕňajú odpratávanie lístia, konárikov a buriny. Dosypte kamienky, pri veľmi citlivých skalničkách si zaobstarajte sklenú striešku, aby ste ich ochránili pred nepriaznivým počasím. Dôležité je skalku prekryť aj ihličnatými chvojkami. Odkvitnuté kvety neodstraňujte príliš nízko pri koreni, maximálne ich vrchnú časť, ak je nevzhľadná. Chránia koreň rastliny pred tuhou zimou. Odkvitnuté kvety sa odstraňujú až na jar, keď pominie nebezpečenstvo silných mrazov.
Jazierko a zimná údržba
Vypustiť vodu z jazierka nie je nutné, ak ho máte v odporúčanej hĺbke alebo ste si vybrali fóliové jazierko s hlbokým dnom. Ak chcete správne zazimovať jazierka a rybníky, odporúčame použiť prírodné bakteriálno-enzymatické výrobky, ktoré slúžia na udržanie čistých jazierok a rybníkov. Chránia ich pred riasami, zelenou vodou a organickým znečistením.
Obzvlášť pri plastových a betónových jazierkach je vhodné vypustiť vodu aspoň raz za tri roky. V jazierku opravte praskliny, priestor zbavte odpadu a napadaného lístia, skontrolujte filtračný systém a príslušnú vodnú techniku. Hneď ako teploty klesnú pod 5°C, jazernú techniku a príslušenstvo starostlivo vypnite. Dbajte na správne upevnenie krycieho materiálu. Čo sa týka rastlinstva v jazierku, mnohé lekná a zeleň sú mrazuvzdorné.
Prečítajte si, ako zazimovať jazierko či rybník krok po kroku. Venovali sme sa tomu v samostatnom článku.
Vysádzajte, jeseň je na to najlepším obdobím
Neskorá jeseň je ideálnym obdobím na vysádzanie cibuľovín a ovocných stromčekov. Môžete vysádzať tulipány, krokusy, hyacinty a narcisy. Z ovocných stromčekov sú to jablone, hrušky, vysádzajú sa aj višne a čučoriedky. Poskytnite im dostatočnú výživu a zálievku tak, aby vás jar vo vašej záhrade pozitívne prekvapila.
Dobrou radou na záver je pred príchodom zimy starostlivo odložiť na suché miesto všetky záhradné náradia, zavlažovaciu techniku, hadice a dobre skontrolovať vodovodné kohútiky. Tak predídete nielen starostiam, ale aj finančným škodám hneď na začiatku jari.