25.11.2019 (Aktualizácia článku: 25.11.2020)
Ako sa zbaviť potkanov, myší a krtkov v záhrade a v domácnosti?
Aj vy ste si krátko po jesenných prácach na záhrade všimli veľa prepadlín v zemi, rozhrabanú pôdu a ohryzené rastliny? Pravdepodobne ste nechtiac vytvorili ideálne podmienky na prezimovanie hlodavcov, krtov a hrabošov.
Prostredie bez chránených koreňov stromov či kvetných cibuliek nie je pre ne jediným lákadlom. Ľahko si dokážu nájsť prístup k rastlinám aj pod snehom, radi „vylihujú“ v lístí, na nezabezpečenej obilnej skládke a pod. Najúčinnejšie sa ich zbavíte, keď im vytvoríte absolútne nehostinné podmienky.
Ako zneškodniť hlodavcov v záhrade
Najprv sa rozhliadnite po záhrade a zodpovedajte si na nasledujúce otázky: Skladujete vonku na nechránených a nezakrytých miestach zvyšky potravy? Nie je pre ne ťažké dostať sa k vode a pod prístrešok? Myši a potkany vás budú „vykorisťovať“ dovtedy, kým majú dostatok tepla, potravy a miesta na leňošenie.
V záhrade perfektne znemožníte hlodavcom prístup ku kmeňom stromčekov zábalom zo železných pilín, pričom musí dosahovať niekoľko cm pod zem a aspoň 20 - 30 cm do výšky. Dobrou radou je aj rozmiestniť štrkové kamienky a vzácne odrody rastlín ochrániť v kovovej klietke.
Zo spomínaného vyplýva, že hlodavce nachádzajú ideálne útočisko v blízkosti neudržiavaných záhrad, starších rodinných domov, kde sa dostanú dnu aj cez tú najmenšiu štrbinu. Ich telo je veľmi ohybné, sú rýchle, ostražité a inteligentné. Hneď, ako čoilen objavíte drobné výkaly hlodavcov, zakročte. Rozmnožujú sa skutočne rýchlo. Pomocou rôznych pascí ich dokážete vykynožiť. Odporúčame deratizačné lepidlo, ktoré môžete ľahko odstrániť z rúk či povrchu technickým benzínom.
Babské rady proti hlodavcom
Nie ste zástancom „chemických útokov“ na hlodavce? Najlepšia rada, ako si chrániť dom a záhradu pred hlodavcami, je mať po blízku užitočného nepriateľa. Pre myši a potkany sú nimi pochopiteľne mačky. Sú užitočné práve preto, že ich rýchlo zacítia a následne vychytajú. Čo však nie je príjemné pre nás, sú ich úlovky na prahu alebo po terase.
Na hlodavce príliš nezaberajú typické strašiaky v záhrade, ale ak ich pokropíte jablčným octom, má to zaručený odpudzujúci efekt. Takisto to pomáha ako prevencia pred hlodavcami v domácnostiach.
Po kútoch na ne nastražte namočenú vatu v octe. Pôsobením octu strácajú pach - sú dezorientované. Ak vám hlodavce znehodnocujú záhradkárske náradie v kôlničkách alebo „vyjedajú“ uskladnené zásoby potravín v špajzách, nachystajte na ne ďalšiu osvedčenú pascu. Pripravte si sadru, pridajte vanilínový cukor alebo puding. Zmes im príjemne vonia, nanosia si ju do úkrytov, vyjedia ju a uhynú. Po sebe zanechávajú sadrové cestičky, vďaka ktorým odhalíte ich skrýšu.
Odpudzovače hlodavcov - ekohumánna alternatíva
Vyskúšali ste už pasce, jedy a rôzne lepidlá na hlodavce? Zatiaľ nie je nič účinné a vy sa obávate vplyvu chemikálií na úrodu v záhrade a v obytných priestorov? Odborníci odporúčajú investovať do kvalitných odpudzovačov rastlinného pôvodu z lisovaných bielkovín. Obsiahnuté alkaloidové látky sa postupne uvoľňujú do pôdy a následne spôsobujú veľmi nepríjemný zápach pre hlodavce, krty a medvedíkov. Nemajú žiadny negatívny vplyv na kvalitu úrody. Nám nezapáchajú, ani neohrozujú ľudské zdravie.
Ak zanedbáte zneškodnenie hlodavcov, riskujete tieto ochorenia
Hlodavce dokážu predstierať smrť, prežijú pád z vysokej výšky a dostanú sa cez škáru s priemerom len 6 mm. V domácnostiach zanechávajú po sebe hotovú spúšť. Dôkazom sú prehrýzané káble a diery v oblečení, neporiadok v špajzy, nepríjemný šramot a zápach. Najhoršie sú však prenosné infekčné choroby z hlodavcov na človeka. Sú medzihostiteľmi kliešťov, prenášajú besnotu a rovnako nebezpečný je pre človeka zápal mozgových blán.
Odporúčanou prevenciou je udržiavať v domácnosti poriadok a mať príbytok kvalitne zaizolovaný. Ak sa vám už do domu vtrú a vy ich nedokážete vychytať, čo tak ísť na ne opäť čisto prírodnou cestou? Za vyskúšanie esenciálneho mätového oleja alebo kytičky myšieho chvostíka nič nedáte.
Ako sa zbaviť krtincov na trávniku?
Chrániť úrodu v záhrade pred krtom musíte efektívne, ale aj humánne. Takto postupujeme preto, že sú zákonom chránené, nesmie sa im ubližovať a už vôbec nie ich usmrcovať. Tak ako krt dokáže podporiť úhyn a značný úbytok rastlín v záhrade, tak si ho ako hmyzožravca vieme obhájiť.
Likviduje škodlivý hmyz, živí sa dážďovkami a larvami. Výhody, ako účinne odplašiť krtov zo záhrad, spočívajú v ich plachosti. Dokážu ich vyrušiť akékoľvek zvuky a vibrácie z pôdy. Najnovšie revolučné technológie sa zakladajú na batériových akustických odpudzovačov alebo na napájaní pomocou sieťového zdroja. Krty si postupom času dokážu na tento spôsob odpudzovania zvyknúť. Preto je dobré striedať tento typ odpudzovačov s dymovnicami.
Po čase ich takto zo záhrad nevyplašíte, preto by ste mali poznať aj účinnú alternatívu pomocou sieťky proti krtom. Plastovú sieťku umiestnite pod povrch zeme tak, aby ste na nej mohli realizovať výsev. Hoc si krtko robí ďalšie chodbičky, nad povrch, kde je rozložená sieťka, určite neprenikne.
Účinným prírodným odpudzovačom na krty je aj šťava z citrónu, cibuľový alebo cesnakový výluh.
Hľadáte ďalšie rady na ochranu vašej záhrady pred nežiadúcim hmyzom a hlodavcami? Napíšte nám, odborne vám poradíme a nájdeme pre vás to najlepšie riešenie.