Blyskáčik repkový
Charakteristika škodcu
Blyskáčik repkový (Meligethes aeneus) diagnostikáciou na generatívnych orgánoch môžeme identifikovať symptómy poškodenia v podobe poškodených kvetných pupeňov (ešte nerozkvitnutých ale už nie zelených) požerkom, alebo už môžeme pozorovať aj zaschnuté niektoré pupene. Tieto symptómy spôsobuje blyskáčik repkový jeho imágo - chrobák.
Poškodenia spôsobuje najmä imágo blyskáčika a je veľké v prípadoch, keď vládne studené, prípadne striedavo teplé a studené počasie, pretože dochádza k predlžovaniu obdobia kvitnutia repky. Jeden chrobák denne môže zničiť až 7 kvetných pupeňov. V tých prípadoch keď za pekného slnečného počasia repka zakvitne veľmi rýchlo, škody sú pomerne malé, v opačnom prípade, keď sa vplyvom počasia (pod mrakom, chladnejšie počasie) alebo zle urobenej agrotechniky kvitnutie repky predĺži, straty na nevytvorenom semene sú veľké. Vo všeobecnosti tiež môžeme povedať, že škody spôsobené blyskáčikom sú vždy vyššie na rastlinách, ktoré trpia nedostatkom výživy a vody a na rastlinách, ktoré boli poškodené žerom od krytonosov
Blyskáčik repkový meria 2 - 2,5mm. Hlava je malá, široká a až po oči vtiahnutá pod štít. Telo zo spodnej strany je lesklé, čierno-zelené až čierne a vrchná strana tela je kovovo lesklá, krovky sú husto bodkované, modré. Tykadlá sú čierne s hnedočerveným 2. článkom a trojčlánkovanou kompaktnou paličkou. Nohy sú smolovo-hnedé alebo hnedé. Vajíčka sú sklovito priesvitné, neskoršie mliekovo-biele, valcovité a na póloch zaoblené. Larva je oligopódna dorastajúca do dĺžky asi 4 mm a je mliečnobiela s čiernymi škvrnami, ktoré sa nachádzajú po oboch stranách jednotlivých článkov a sú okrúhle. Larva má telo zakončené dvoma tmavými, tupými špičkami. Kukla je žltobiela, voľná a meria asi 4 mm. Autor fotky (N-Hessen, Mick E. Talbot, www.flickr.com)