Trávnik
Katalóg chorôb a škodcov » Trávnik
Huby v trávniku sú prejavom kondície pôdy, v ktorej rastú. Ak vám prekážajú, čítajte ďalej, ako sa ich môžete zbaviť.
Ako spoznať durmana, kedy sa mu darí a kde sa nachádza? Patrí medzi jednoročné neskoré jedovaté buriny v okopaninách a obilninách. Nebezpečná burina, lebo môže ohroziť hospodárske zvieratá, nakoľko celá rastlina je jedovatá.
Jednoročná ozimná burina. Znáša všetky podmienky, od suchých, chudobných, piesočnatých pôd až po vlhké, živinami bohaté lokality. Preferuje pôdy s nízkym obsahom vápnika. Zaburiňuje v podstate všetky plodiny, predovšetkým ozimné obilniny a ostatné oziminy, korene a viacročné krmoviny.
Dekoratívna tráva s krátkymi, mohutnými, cca 1 cm hrubými, belavými výbežkami. Jedná sa o teplomilný druh buriny. Klasmi sa šíri do okolia. Vyskytuje sa vo všetkých kultúrnych rastlinách pestovaných na ornej pôde.
Boľševník je dvojročná rastlina a v záhrade je najvhodnejšia jeho mechanická alebo chemická likvidácia. Postupujte opatrne, je toxický a spôsobuje popáleniny.
Jednoročný ozimný druh buriny. Na ornej pôde sa vyskytuje predovšetkým v širokoriadkových plodinách (okopaniny), ale tiež aj vo viacročných krmovinách a preriedených obilninách. Niekedy sa objavuje ako charakteristická burina maku, s ktorým súčasne dozrieva.
Jednoročný, svetlo zelený druh buriny s bohatým koreňovým systémom. Stonka je priama, vetvená, 20 - 80 cm vysoká, dole hladkoplodá. Rastie na poliach, záhradách, cestách atď.
Jednoročný druh buriny s tenkými, zahrotenými, málo rozvetvenými koreňmi. Na ornej pôde zaburiňuje takmer všetky plodiny, najmä však oziminy, strukoviny. Znáša dobre zatienenie a môže sa vyskytovať aj v hustých porastoch.
Jednoročná jednoklíčnolistová burina. Vyskytuje sa hojne v teplejších oblastiach na celom území, na vlhkých i suchých pôdach, neutrálnych, obrábaných aj neobrábaných.
Mätonoh trváci je najrýchlejšie zakladajúcim trávnym druhom zo všetkých druhov používaných na zakladanie trávnika. Novovyšľachtené odrody majú sýtozelenú farbu a pomerne jemné listy. Listy sú z rubovej strany hladké. Listy a stonky sú na báze načervenalé.
Hlavné využitie: zaťažované trávniky, dosev.
Nevädza poľná rastie predovšetkým na okrajoch obilných polí a na suchých, kamenistých miestach spolu s rumančekom pravým a makom divým. Je indikátorom prehnojenia polí, v nedávnej minulosti sa pri silnom umelom hnojení vyskytovala zriedkavejšie. Je to jednoročná rastlina so stonkou vysokou až 80 cm, stonka je často vetvená. Kvetné listy sú špicaté, široké asi 6 mm. Kvety sú modrofialové v strede a výrazne modré na okrajoch. Kvitne od júna do septembra.
Vzpriamená rastlina so srdcovito končistými, vrúbkovanými až pílkovitými listami, pripomínajúcimi listy pŕhľavy. Kvety v papraslenoch. Koruna, dlhá 2 cm, biela. Kalich päťcípy, na báze väčšinou s fialovými škvrnami. Aj napriek tomu, že sa podobá na pŕhľavu, vôbec nepŕhli.
Jednoročná bylina s priamou, bohato rozkonárenou a husto olistenou stonkou. Perovito strihané listy sú striedavé, sediace. Úbory rastú jednotlivo na koncoch rozkonárených stoniek; sú žltozelené, kvetné lôžko je duté, jazykovité listy na okraji chýbajú. Plody sú nažky. Rastlina príjemne vonia. Možno ju nájsť pri okrajoch ciest, na dvoroch a na smetiskách.
Dvojročná bylina až dva metre vysoká, bohato rozvetvená, v spodnej časti nachovo škvrnitá. Listy sú dvakrát až trikrát sperené. Rapíky spodných listov sú zospodu pošvovité. Drobné biele obojpohlavné kvety sú zostavené do dlhých stopkatých okolíkov. Plody sú dvojnažky, vejárovito okrúhle s výraznými rebrami. Kvitne od júna do septembra.
Bažanka ročná je jednoročná, dvojdomá burina s hlavným koreňom rozmnožujúca sa semenami. Rastliny nepríjemne zapáchajú a sú jedovaté pre zvieratá. Mercurialis annua sa vyskytuje na poľnohospodárskej pôde, na ruderálnych plochách atď. Vyhovujú jej pôdy z vysokým obsahom humusu, pôdy bohaté na živiny až hlinité pôdy teplejších oblastí. Ako burina sa vyskytuje vo vinohradoch, záhradách, ale zvlášť v okopaninách a zelenine. Preto, že neznáša zatieňovanie nevyskytuje sa často na lúkach a v porastoch strukovín. Regulačné metódy spočívajú v agrotechnických opatreniach podporujúcich rýchlejšiu vzchádzavosť pestovaného porastu (konkurencieschopnosť), prevenciu zhadzovania dozretých semien, odburiňujúcich opatrení v medziporastovom období, obmedzovania prísunu dusíka, atď. Mechanická regulácia zaburinenosti spočíva v aplikácii klincových brán na jar (fáza rastu porastu 6-8 listov), ručné vytrhávanie a okopávanie.
Krtko nie je podľa vyhlášky chránené zviera pod hrozbou pokuty. Môžete ho zlikvidovať a zabitie nie je žiadny priestupok. Len jeho plošné a hromadné zabíjanie, ktoré by mohlo viesť k ohrozeniu jeho existencie, je zakázané,. Krtko si v zemi robí chodbičky, vyhľadáva tam potravu a premáva sa po záhrade hore-dole. Krty síce korene nežerú, ale pri rytí skypria pôdu tak, že rastliny často uhynú. A hlavne, krtince v trávniku sú neestetické.
S plesňou snežnou sa najčastejšie stretávame po zimách s dlhotrvajúcou snehovou pokrývkou. Výška snehovej pokrývky „pomáha“ plesni tým, že zabraňuje prístupu vzduchu ku koreňovej sústave trávnika a tiež zadržiava pôdnu vlahu a tak je trávnik neustále vlhký.
Proti širokolistovým burinám v trávnikoch zasahujeme vtedy, keď majú vyvinutú dostatočne veĺkú listovú plochu To znamená, že týźdeň pred a po aplikácii prípravkov trávnik nekosíme.
Machom sa najlepšie darí na vlhkých a tienistých miestach a na ťažších pôdach s nedostatkom živín. Popri aplikácii odporúčaných prípravkov s obsahom železa sa odporúča trávniky pravidelne prihnojovať a preriedené porasty dosievať.
Nedostatok horčíka sa na trávach prejavuje žltozelenými predĺženými pásikmi v listoch (tigrovitosť). Najčastejšie sa vyskytuje na ľahkých piesočnatých pôdach. Pri akútnom nedostatku horčíka aplikácia listových hnojív vo forme opakovaných postrekov.
Múčnatka sa prejavuje belavými povlakmi na listoch tráv. Napáda predovšetkým tienené a nepravidelne kosenné porasty. Opakovane postreky ohrozených porastov odporúčanými prípravkami.
Hrdze sú mikroskopické huby so zložitým vývojom. Mnohé z nich sú dvojhostiteľské, pričom niektoré ich štádiá sa vyvíjajú na zimných, ďalšie na letných hostiteľoch. Okrem toho sú viazané na úzky okruh hostiteľských rastlín. Hrdze sa vyznačujú tvorbou hrdzavohnedých alebo tmavohnedých kôpok výtrusov, nachádzajúcich sa väčšinou na spodnej strane listov. Preto prvé príznaky ochorenia často ujdú pozornosti pestovateľa. Hrdziam sa darí v daždivom počasí a v hustých a často zavlažovaných porastoch. S hrdzami sa najčastejšie stretávame na ružiach, klinčekoch, muškátoch, papuľkách, pivonkách, mahóniách a ibišoch.