Zemiaky
Katalóg chorôb a škodcov » Zemiaky
Slizniakom a slimákom sa darí vo vlhkých podmienkach, preto sa s nimi častejšie stretávame v rokoch bohatých na zrážky. Ukrývajú sa na vlhkých a trvale zatienených miestach, ktoré im slúžia aj na prezimovanie. Z týchto úkrytov potom na jar putujú za potravou. Najradšej konzumujú listy kapustovej zeleniny a šalátu, korene mrkvy, hľuzy zemiakov, plody jahôd a často sa zavŕtajú aj do opadaného ovocia. V záhradách sa najčastejšie vyskytuje slizniak veľký (na obrázku na liste) a slizniačik poľný.
Vošky (Aphidoidea) v porastoch zemiakov sledujeme pre ich priamu škodlivosť, ale najmä preto, že prenášajú vírusy. Napadnuté rastliny zaostávajú v raste, listy sú lesklé a lepkavé. Z vošiek na pozemkoch škodia: voška broskyňová (Myzus persicae), voška rešetliaková (Aphidula nasturtii) a voška zemiaková (Rhopalosiphoninus latysiphon). Pri ničení vošiek vychádzame z poznatku, že okrídlené vošky môžu nakaziť až 95% rastlín. Prípravky aplikujeme tak, aby sme likvidovali najmä vošky z jarných náletov. Boj proti voškám v rozmnožovateľských porastoch závisí od kvality negatívnych výberov. Skrátená kultivácia, preemergentná aplikácia herbicídov mechanicky obmedzujú prenášanie vírusov. Z chemických prípravkov používame organosfáty, karbamáty a granulované insekticídy.
Pásavka zemiaková (Leptinotarsa decemlineata) má v teplejších oblastiach Slovenska dve, v chladnejších oblastiach jednu generáciu za rok. Prezimuje v štádiu chrobákov v pôde, ktorú opúšta zvyčajne od polovice mája. Po krátkom úživnom žere chrobákov dochádza k páreniu a potom samičky začnú klásť vajíčka na spodnú stranu listov zemiakov, ale i burín v porastoch zemiakov. Vyliahnuté larvy najprv vyhryzávajú v listoch okienka, neskôr konzumujú celé listy, z ktorých nechávajú len hrubšiu žilnatinu. Pásavka zemiaková poškodzuje okrem zemiakov aj rajčiaky a baklažány.
Pleseň zemiaková (fytoftóra) je hospodársky najvýznamnejšou chorobou zemiakov. Ochorenie spôsobuje huba Phytophthora infestans, ktorá napáda nielen nadzemné časti rastlín, ale aj hľuzy. Za silného infekčného tlaku (časté a výdatné zrážky) môže v krátkom čase úplne zničiť vňať zemiakov a môže silno infikovať aj hľuzy, ktoré sa nedajú skladovať, pretože druhotne často podliehajú mokrej hnilobe. Výskyt fytoftóry závisí od množstva zrážok v priebehu vegetačného obdobia.