Pesticídy
V širšom slova zmysle ide o pomenovanie pre všetky chemické látky a konkrétne výrobky určené na podporu kvality a ničenie škodcov v záhradách. V praxi najviac využívame dve hlavné skupiny pesticídov - na ochranu a ako dezinfekčné, biocídne prípravky. Pesticídy ďalej špecifikujú ich účinné látky, ktorými môžu byť buď chemikálie, alebo prospešné mikroorganizmy. Použitie pesticídov ako konkrétnych produktov obmedzujú aj právne normy, respektíve pravidelná revízia schválených látok. V súvislosťami so záhradkárskymi prípravkami sa používa i termín biocíd. Jedná sa o prípravky obsahujúce jednu či viac účinných látok, ktoré slúžia na ničenie, odpudzovanie, zneškodňovanie a iné ničivé účinky na škodcov cheickým alebo biologickým spôsobom.
Najznámejšie pesticídy
Medzi pesticídy patria rôzne chemické prípravky, ktoré sú rozdelené podľa cieľového organizmu:
- Insekticídy - prostriedky proti hmyzu a roztočom. Rozlišujeme kontaktné, vdychové, dotykové a požerové.
- Herbicídy - prostriedky na ničenie buriny. Väčšinou sa absorbuje listami a rozvádza sa do stopiek a koreňov. Zasiahnuté buriny zastavia svoj rast.
- Fungicídy sú chemické látky na ničenie húb a plesní. Zaraďujeme sem aj moridlá na ochranu osiva. Používajú sa tu rôzne zlúčeniny medi, ortuti, zinku a iných ťažkých kovov. Môžu sa používať na ochranu dreva alebo textilu proti plesniam.
- Nematocídy sa používajú proti voľne žijúcim a cystotvorným háďatkám v pôde.
- Rodenticídy sú chemické zlúčeniny na ničenie hlodavcov v záhrade a domácnosti. Pozor, tieto pesticídy sú jedovaté aj pre človeka.
- Akaricídy sú chemické zlúčeniny na ničenie roztočov. Ničia pavúkovitých škodcov rastlín. Patrí sem väčšina organofosfátových insekticídov, všetky sírnaté fungicídy a špeciálne akaricídy.
- Algicídy sú prípravky na ničenie rias.
- Molluscocídy sú prípravky na ničenie mäkkýšov - rôzne slimáky a sliziaky.
- Piscicídy ničia ryby.
- Termiticídy zase ničia termitov.