28.02.2020 (Aktualizácia článku: 01.06.2024)
Ochrana viniča pred škodcami: pomáha správny rez a starostlivo vybraté prípravky
Jednotlivým odrodám vín treba porozumieť a zveľaďovať ich tak, aby ste sa vo finálnej fáze tešili zo šťavnatých a bohatých strapcov. Tí, čo pestujú vinič hroznorodý vo svojom vlastnom vinohrade, dobre vedia, aké namáhavé je zabrániť jeho oslabeniu a postupne presúvať živiny do rodiacej časti dreva. V tomto článku vám prinášame zopár rád ohľadom minimalizovania vplyvu škodcov hrozna zvonku.
Práve zimný rez viniča jedným z najdôležitejších pozitívnych zásahov pre jeho rast a úrodu. Základný princíp spočíva v dosiahnutí takého efektu, aby na starom dreve vyrastalo dvojročné a na tom jednoročné. Preto pred akýmkoľvek strihaním by mal každý záhradkár dôsledne poznať vinič po jeho jednotlivých častiach. Podrobnejšie o reze viniča si prečítajte v tomto článku.
Čistenie, tvarovanie a redukcia viničného kra
Čistenie spočíva v zostrihaní minuloročného ťaživého dreva, a to čo najbližšie ku konáru/kmeňu. Dvojročné, vyrodené drevo je tmavšie, ale aj hrubšie, čomu treba prispôsobiť silu a výber vhodného náradia. Výhodné je používať také záhradné nožnice, ktoré dokonale tlmia nárazy, menej sa pri práci unavíte a vďaka špeciálne zakalenej hornej čepeli sú rezy čisté, hladké a presné. Pri zostrihávaní nevynechávajte ani suché či napadnuté časti.
Pri tvarovaní chceme docieliť optimálny počet strapcov tak, aby si navzájom neodoberali živiny, ale taktiež nech nie je vinič „prázdny“. Na viniči majú zostať len mladé jednoročné výhonky, ktoré budú od seba čo najviac vzdialené a ponecháme im do 10 púčikov. Tieto mladé výhonky nazývame ťažne. Po tom, ako ich očistíte od starých úponkov, zamerajte sa na záložné jednoročné výhonky, známe ako čapíky. Tie v podstate tvoria alternatívu/zálohu, ak by došlo k poškodeniu alebo ochoreniu ťažňov.
Čapíky skracujte maximálne na 2 púčiky. Spolu s ťažňami ich zostrihávajte aspoň 2 cm nad púčikom, avšak vždy len šikmým rezom. Tým zabezpečíte lepšie odtekanie dažďovej vody z rezu a aj odvádzanie rôznych škodlivín.
Ochrana viniča pred škodcami
Pripomíname, že pri ochrane pred škodcami nemá ísť o ich úplnú likvidáciu, ale udržiavanie vplyvu pod prahom škodlivosti, teda narúšania prirodzenej flóry a fauny vo vinohradoch. Konkrétna ochrana viniča má byť súborom mechanických, biologických, ale aj chemických opatrení.
Pozor – Pri používaní chemických ochranných prostriedkov na vinič pravidelne kontrolujte nielen účinnosť, ale aj dĺžku používania konkrétneho produktu. Nie je vhodné ten istý prostriedok používať po sebe viac než dvakrát.
Počas celého vegetačného obdobia môže vinič napadnúť roztočec ovocný alebo roztočec chmeľový. Spôsobuje, že zelené časti zhnednú, splstnatejú a neskôr uschnú. Ochranu zabezpečíte buď dravými roztočmi, alebo meďnatým prípravkom, ktorý na rastline vytvára rovnomerne rozložený pokryv a chráni ju aj v prípade nepriazne počasia.
Častými škodcami sú vošky, ale aj motýle, tzv. obaľovače viničové. Požierajú puky, letorosty a listy. Proti nim perfektne zaúčinkuje prvý prírodný insekticíd netoxický pre človeka a dravé roztoče. Ak je napadnutie rozsiahle, aplikáciu opakujte po 7 dňoch.
Starostlivosť o vinič sa neskôr prejaví aj v samotnej kvalite hrozna a vína. Tí skúsenejší odporúčajú vinohrady nepreťažovať, nezapĺňať viac, ako je to nutné. Tešte sa radšej z mála, ale o to výživnejšieho a zdravšieho hrozna.