29.11.2020 (Aktualizácia článku: 30.11.2020)
Všetko o zazimovaní hortenzie
Pestujete hortenzie pre ich honosný vzrast a bohatú korunu kvetov? S príchodom zimných mesiacov rešpektujte podľa druhu hortenzie aj ich špecifickú prípravu a ochranu voči mrazu. Sú odolné, no to neznamená, že aj keď vám túto zimu prežijú, budúcu sezónu zakvitnú.
Príprava pred zazimovaním - čo strihať a čo nie?
Špecifické nároky prináša hortenzia metlinatá. Ľahko znáša aj extrémnejšie výkyvy teplôt, napríklad mráz a následné oteplenie, výrazné sucho alebo veľmi slnečné stanovište. Rozdiel medzi hortenziou metlinatou a taktiež u nás obľúbenou hortenziou popínavou spočíva v zimnom zostrihávaní. Striháme odkvitnuté výhonky metlinatých hortenzií tesne nad miestom, kde vyrastali zo starého dreva. Nároky sa zvyšujú taktiež začiatkom jarnej sezóny. Nutný je hlboký rez (15-10 cm) nad pôdou pre súdržný, kompaktný rast.
Prvý rok po výsadbe nestriháme ani hortenziu metlinatú. A kedy strihať iné druhy hortenzií? Určite nie skoro na jar, ani na jeseň. Vtedy hrozí poškodenie kvetných púčikov. Jemne z nich odstraňujeme suché a poprehýňané spodné časti. Podporíme tak zmladzovanie.
Čo si vyžaduje zazimovanie vonkajších hortenzií?
-
Prístup aspoň k 15 cm mulčovacej vrstve, suchému lístiu a k domácemu kompostu pre výživu a termoizoláciu
-
Nadzemné časti opatrne obalíme bielou netkanou textíliou. Vyberáme si z priedušných, z vodo a svetlopriepustných materiálov, ktoré v ďalších sezónach výrazne obmedzia nutnosť chemického ošetrenia.
-
Zakrývaciu plachtu dobre upevníme, husto ju obložíme chvojou (čečinou), čím vznikne ďalšia nevyhnutná termoizolačná vrstva.
Suchšia alebo mrazivejšia zima? Čo je pre hortenzie lepšie?
Hortenzie zalievame aj v zime. Najmä, keď je sucho a zem dostatočne nezamŕza. Rastlina nemá ani zostať dlhšie premočená, inak dochádza k úhynu. Ak je počas zimy dosť snehu, zhrňujeme ho pod kmene hortenzií a iných drevín, aby sme im poskytli tú najlepšiu izoláciu a prísun vlahy.
Už v čase vegetácie ste si všimli zažltnuté a zahnívajúce listy na hortenzii? Môže ísť o deficit horčíka, preto jej treba poskytnúť živiny v rýchlo prijateľnej forme, napr. Floria kryštalické (na hortenzie) pre posilnenie obranyschopnosti.
Čo robiť, keď hortenzie pestujete vo vyšších polohách?
Ak je to možné, hortenziu vyberte zo zeme aj s koreňovým obalom a umiestnite do kvetináčov v miestnosti s teplotou približne 0-5 °C. Miestnosť pravidelne vetráme a zeminu nechávame skôr suchú ako vlhkú.
Čo majú spoločné farby, zimná nálada a starostlivosť o hortenzie?
Hortenzie pestované vonku vo vysokých nádobách môžu jednak poškodiť ranné mrazy alebo ich spáli ostré denné slnko. Pred týmto ich ochráňte premiestnením na západnú stranu a termoizoláciou koreňového systému. Môžeme použiť deku alebo skôr plstnatý materiál – kvety postupne zožltnú, zhnednú, ale nádherne prežiaria zimnú záhradu alebo ich použijeme na dekorácie.
Farbám hortenzie sa budeme venovať aj v závere. Trendy modré okvetie sa stalo priam výzvou pre záhradkárov. Ako to dosiahnuť? Hortenzia na modro potrebuje kyslejšiu pôdu (pH od 3,5 do 4,5). Už pri výsadbe vyberáme pre ne hnojivo so špičkovým spracovaním vstupných surovín. 3 až 4 týždne pred zakvitnutím ich podporíme zálievkou so síranom hlinitým, respektíve s Kapkou Profík.
Potrebujete pred zimou poradiť s inými okrasnými rastlinami? Na našom blogu nájdete ďalšie skvelé tipy o prezimovaní begónií.