14.08.2020 (Aktualizácia článku: 08.08.2020)
Najlepšie bio a nebio fungicídy proti plesniam na uhorkách, rajčinách, zemiakoch a iných plodinách
Úlohou fungicídov je urýchlene zastaviť rozvíjajúcu sa plesňovú alebo infekčnú chorobu na plodinách. Spomaľujú pôsobenie spór a sú garanciou maximálneho likvidačného účinku. Buď si vyberiete prípravky na báze zinku, medi a síry, alebo ich nahradíte organickým pôsobením. To je výhodné len pre určité druhy parazitov a húb. V našom výbere je si však opäť z čoho vyberať!
Biologické fungicídy
HF Mycol
Použitím tohto obľúbeného bio prípravku sa na ošetrovaných plodinách vytvára rovnomerný film – tým sa zabraňuje rastu patogénnych vírusov. Ak prípravok včas nepoužijete, plodiny napadnú rozšírené hubové ochorenia, akými je múčnatka či pleseň sivá. Účinnou organickou zložkou sú rastlinné výťažky a oleje z feniklu. Prípravok napomáha aj k ošetreniu okrasných plodín, pričom sa aplikuje v dávke 25 až 50 ml na 100 m2.
Tento bio fungicíd nepoužívame počas kvitnutia (pred a po kvete). Aplikujeme ho večer, pri silnejších dažďoch (viac ako 50 mm za deň) ošetrenie zopakujeme. Dávka prípravku je vždy priamo úmerná veľkosti listovej plochy. Pre účinnejšie pôsobenie nikdy nekombinujte s prípravkami na báze síry!
Trifender
Prípravok Trifender je vhodný na ochranu koreňa a nadzemných častí vďaka pôsobeniu účinnej zložky trichoderma asperellum. Táto hyperparazitická huba má likvidačné pôsobenie na škodlivé patogénne častice v pôde. Zväčša ide o ochranu proti chorobám, akými je fusarium alebo botritis. Prípravok je garancia vyššej sviežosti a rovnomernej úrody pri profesionálnom poľnohospodárskom a bežnom záhradnom využití. Možné používať aj na okrasné rastliny, trávniky a lesné porasty.
Nebiologické fungicídy
Kuprikol 50
Výhodou tohto prípravku s účinnou látkou oxychlorid medi je jeho široké použitie na bežných poľnohospodárskych plodinách. Chráni ich pred rozvojom húb a plesní. Najčastejšie sa stretávame s použitím vo forme postrekovej kvapaliny. Nesmie sa prekročiť dávkovanie prípravku – 60 g na 100 m2 (počas vegetačného obdobia).
Aby došlo k uvoľneniu účinných látok, z prášku vytvoríme hladkú kašu v malom množstve vody. Do pripravenej nádrže vlievajte prípravok až po tom, čo ju do polovice naplníte vodou. Účinky sú preventívne, plodné výsadby sa ošetrujú vždy na začiatku a na konci kvitnutia, poprípade aj na začiatku rastu plodov.
Medzi záhradkármi je tento prípravok veľmi obľúbený a vhodný aj pre neprofesionálne používanie.
Champion 50 wg
Fungicíd Champion odporúčame, keď plodiny ohrozujú hubové a baktériové ochorenia. Ošetruje na báze hydroxidu meďnatého a má silné likvidačné účinky na ich enzymatické štruktúry. Ďalším benefitom je, že nemá žiadne preukázateľné negatívne účinky na kvalitu úrody. Po aplikácii vytvára na povrchu rastlín výrazný, rovnomerne rozložený film, ktorý odoláva nepriazne počasie (vietor, dážď).
Postrekovú kvapalinu taktiež získavate rozmiešaním prípravku na riedku kašu. Zatiaľ čo ošetrovaniu viniča musia predchádzať signalizačné príznaky, fungicídna ochrana broskýň, rajčiakov a napríklad aj zemiakov má byť cielená s preventívnym pôsobením.
Šírenie hubových infekcií je tým rozsiahlejšie, čím dlhšie pretrváva chladné a vlhké počasie (pred kvitnutím). Vtedy sa postrek zopakuje o 7 až 10 dní.
Signum
Tento vodorozpustný granulátový prípravok proti hubám a plesniam odporúčame pri ochrane ovocných sadov, ale aj na menších záhradných plochách. Pozitívne účinky sú preukázateľné na kôstkovinách pri hnednutí alebo škvrnitosti listov, ak sa rozširuje monilióza alebo hrdza. Za mimoriadne širokým spektrom účinkov sa skrýva mechanizmus látky boscalid a pyraclostrobínu.
Ich spolupôsobením sa zabraňuje negatívnym účinkom stresových faktorov, ktoré majú v plodinách vplyv na nedostatočné využitie vody a dusíka z pôdy. Tým sú plodiny náchylnejšie na výkyvy teplôt a pri nedostatočnom „zelenom“ efekte v nich nedokážu optimálne prebiehať základné metabolické procesy.
Je preukázateľné, že použitím tohto a mnohých ďalších fungicídov sa zvyšuje úroda a rovnako aj celková výška trhovej produkcie. Na zefektívnenie preventívnych účinkov taktiež pravidelne sledujte pôsobenie premnožených škodcov na rôznych výsadbových plochách a účinne proti nim zabojujte vhodným biologickým alebo chemickým insekticídnym prípravkom. Vyžaduje si to čas, úsilie a pár šikovných rúk :)