Testovali sme odrody paradajok. Ktoré chutia najlepšie?
Čo odroda rajčín, to iná chuť. Sladké, kyslé, aj niečo medzi tým. Niektoré praskajú, iné mávajú zelený golier, väčší problém s plesňami či tvrdšiu šupku. Menšie, väčšie, obrovské. Vyberte si odrodu paradajok, ktorá najviac vyhovuje vašim chuťovým pohárikom. Takto chutili v našej redakcii.
Metodika testovania: odrody paradajok odporúčali záhradkári
S hľadaním odrôd, ktoré sme chceli zaradiť do pestovania, sme si dali naozaj záležať. Prehľadávali sme diskusné fóra a zapisovali odrody, na ktorých sa zhodlo viacero ľudí, že im chutia najviac. Semená sme nakupovali v rôznych obchodoch na Slovensku i v Česku. Vzhľadom na kapacitné možnosti našej záhrady sme nakoniec vybrali 12 odrôd, prevažne tyčkových paradajok. S odrodou tornádo, ktorá je bez pochýb jedna z najodporúčanejších, sme už mali skúsenosť z minulosti, preto sme ju do tohto testovania nezaradili. Pre vysoké tyčkové druhy paradajok sme sa rozhodli pre ich vyššiu výnosnosť a šetrenie miesta na záhrade. Všetky paradajky boli svojpomocne pestované z kupovaných semien z rôznych e-shopov. Z každej odrody boli vysadené štyri rastliny, aby bolo možné porovnávať aj v rámci tej istej odrody. Paradajky zaradené do testovania rástli na juhozápade Slovenska, v okrese Senec.
Najchutnejšie odrody paradajok
- ako skoro nám paradajky prinesú úrodu,
- ako bujne rastú,
- akej sú kvality (praskanie, zelené goliere, deformácie),
- či ich bude dosť na priamy konzum aj na spracovanie,
- ako odolné budú voči škodcom a
- ako dlho si na nich pochutnáme.
Semená paradajok a starostlivosť po vysievaní
Holandské semená paradajok, aj keď na ne počuť v poslednej dobe pozitívne ohlasy, sme do testovania tento rok nezaradili. Vyberali sme semená paradajok, s ktorými majú záhradkári dobrú pestovateľskú skúsenosť na Slovensku, najďalej v Česku. Všetky semená rajčín sme vysievali v rovnakom termíne, 8. marca, do substrátu pre výsev a množenie. Boli pikírované, 2 x presádzané stále do väčších kvetináčov, nehnojené, až do výsadby na vonkajší záhon 1. mája.
Tri týždne po vysadení (postupovali sme podľa rád zeleninára o pestovaní paradajok v našom ďalšom blogu) boli paradajky preventívne striekané meďnatým prípravkom Champion 50 wg proti plesniam (minulý rok plesne zlikvidovali celú úrodu) s opakovaním po 2 týždňoch. Následne boli raz ošetrené hnojivom s repelentnými účinkami pred voškami a bzdochami. Po násade plodov sme už paradajky nijak nehnojili, ani neošetrovali. Výskyt škodcov, hlavne bzdoch, sme monitorovali priebežne počas vylamovania zálistkov. Paradajky boli zavlažované automatickou závlahou, priesakovou hadicou.
Opora na paradajky: špirálová tyč posilnená o konštrukciu z roxorov
Na kvalitnú oporu na paradajky, ktorá ich udrži aj s plodmi a mohutnými prírastkami, treba myslieť už pri samotnej výsadbe. Poučení z minulosti, keď sme museli paradajky v auguste dodatočne vyväzovať na kadejaké kolíky, sme vyhotovili konštrukciu z roxorov, ktorá špirálové tyče drží zhora vo zvislej polohe a nedovolí sa paradajkám vyvracať. Špirála, ktorá drží paradajku už od koreňa, je s roxormi spojená drôtom, čo umožňuje paradajkám rásť do výšin a prinášať ešte viac úrody. Naše paradajky mali tento rok 2,5 m.
Testované odrody paradajok a dojmy z nich
Už 10 rokov, odkedy máme vlastnú záhradu, tu pestujeme paradajky. Skúšali sme rôzne druhy, vlastnoručne vypestované aj kupované, vypestované z vlastných semien aj kupovaných. Paradajky sú u nás obľúbené, preto im venujeme veľkú pozornosť aj miesta v záhrade. No chuť, ako si pamätáme z detstva, sme nevedeli nájsť. Naše pestované paradajky dozrievali v takomto poradí:
Paradajka Latah a Red robin: prvé rodia, prvé aj skončia, no dojem zanechajú nadlho
Prvé plody paradajky Latah dozreli 5. júla. Ich výrazná intenzívna paradajková (skôr kyslejšia) chuť potešila v predstihu 3 týždne pred ostatnými odrodami. Výnosnosť vzhľadom na kríčkovú odrodu výborná, ale plody rýchlo prezrievali, praskali a hnili. Boli skôr menšie, často deformované.
Nízka balkónová odroda paradajky Red robin prekvapila chuťou a mimoriadne štedrou násadou plodov. Veľkosťou ako čerešne tešili hlavne deti. Chuť sladkokyslá, skôr výraznejšia. Na pestovanie v záhonoch pomerne náročné, listy chytali pleseň, vyžadovali si pravidelnú starostlivosť. Plody rýchlo prezrievali, hnili a lákali slizniakov.
Paradajky Štart F1 a Tastier s výraznou paradajkovou chuťou a úrodou do mrazov
Chuť výrazná, sladšia, mierne kyslá, plody stredne veľké, náchylnejšie na praskanie, občasný výskyt zelených golierov. Jednu z troch Štart F1 paradajok chytila pleseň mesiac po vysadení. Táto paradajka prinášala úrodu najdlhšie zo všetkých pestovaných a aj keď sa chuť plodov s nástupom jesene zhoršila, tešila nás ešte v decembri.
Tastier F1 veľkosťou plodov pripomínala Štart F1. Stredne veľké okrúhle plody mali výraznejšiu paradajkovú chuť, no o čosi tvrdšiu šupku. Nepraskajú, majú kašovitejšiu až mäsitú konzistenciu. Rast tejto tyčkovej paradajky nie je až taký bujný.
Rajčiny pre najmenších: Datlo a Divoká paradajka sú sladké ako ovocie
Oranžové oválne paradajky milovali všetky deti pre ich farbu a výraznú sladkú hroznovú chuť. Datlo paradajky plodili najdlhšie zo všetkých, oberali sme ich ešte v novembri, aj keď kvalita tejto tyčkovej paradajky bola oveľa horšia ako v lete. Plody boli náchylné na praskanie, čo vzhľadom na bohatú úrodu jedného kríka neprekážalo, ale listy veľmi rýchlo podliehali skaze a uschýnali. Bujný rast nových výhonkov zrejme rastline poskytoval dostatočné množstvo novej listovej plochy na to, aby prosperovala.
Divoké paradajky rástli nekontrolovateľne bujne, jedna tyč na paradajky im bola málo. Veľkosťou čučoriedok a chuťou po jahodách boli jednoznačným favoritom pre všetky deti. Jedli ich aj tí, ktorí bežne paradajky nemajú radi. Akákoľvek kyslosť v tejto paradajke absentovala. Šťavnaté jednohubky prekvapili extrémne bujným rastom a násadou plodov. Veľkou nevýhodou však je, že plody nedozrievajú naraz na strapci, ale postupne, teda sa musia oberať zvlášť. Nevadilo by to, keby od stopky pekne odchádzali. Oberali sa skutočne ťažko a pri oberaní sa väčšina plodov aj znehodnotila, rozpučila, narušila sa ich tvrdšia šupka a preto sa nemohli dlhšie po obratí skladovať.
Vejce ptáka ohniváka a Bejbino F1 boli v raste rekordmanmi
Vejce ptáka ohniváka nás okrem názvu lákalo aj preto, lebo farba plodov na rastline mala byť prekvapením. Zo semien nám vyrástli žlté aj červené, chuťovo totožné tyčkové paradajky. Potešili veľkou výnosnosťou plodov výbornej kvality, nepraskali, nedeformovali sa. Chuť však nebola výrazná. Bola sladká, menej šťavnatá, no výnosnosťou prekvapila najviac zo všetkých.
Väčšie krásne lákavé čerešničky na tyčkovej paradajke vyrastali na neúnavne, bujne rastúcich stonkách Bejbina F1. Nevýhodou je, že začali dozrievať pomerne neskoro. Šťavnaté plody prinášala táto odroda paradajky veľmi kvalitné, nepraskali, s tvrdšou šupkou. Sladkokyslou chuťou však výrazne nezapôsobili. V čase, keď iné paradajky už končili, Bejbino bol na vrchole síl a prinášal stále pomerne veľkú úrodu. Čo je v októbri výhoda.
Obrie paradajky Brandywine a San Marzano F1 chuťou a tvarom nezabudnuteľné, lepšie v leči ako na tanieri
Chuť Brandywine je menej sladká a mierne kyslá zároveň, plody obrovské, mäsité, ale zároveň šťavnaté. Praskajú však a majú v sebe diery (ubytovali sa tam pavúky, brrr), šupka jemná. Šokovali extra slabou výnosnosťou, na jednej rastline dozrelo najviac 20 paradajok. Obrovských, ale deformovaných, s veľkým odpadom pri vykrajovaní. Plody sa tvoria len na začiatku sezóny, neskôr sa už z kvetov nevyvíjali plody. Na všetkých 4 rastlinách.
San Marzano F1 tvarom plodov pripomínali skôr papriku. Táto odroda zanechala u nás protichodné dojmy aj názory. Jedným chutila najviac, druhým najmenej, niektoré plody boli ukážkovo pekné, iné deformované so zeleným golierom, popraskané. Dozrievali medzi poslednými. Zaujímavé je, že chuť plodov sa menila v čase a lepšie chutili na jeseň. Tieto mäsité paradajky padli vhod do leča a na pomazánky.
Paradajky Stupické poľné rané a Money maker dozrievali ako posledné. Zaostávali aj v chuti
Stredne veľké rajčiny Stupických raných s tvrdou šupkou, zeleným golierom na každom plode s nevýraznou mdlou chuťou nezanechali vôbec dobrý dojem. Napriek tomu bol výnos pomerne dobrý. Pochutnali si na nich hlavne bzdochy, mali ich najradšej, nevedno prečo.
Najväčším prepadákom v našej testovačke bol Money maker, od ktorého sme si podľa recenzií sľubovali azda najviac. Kompletne túto odrodu napadla húsenica (iných odrôd sa nedotkla). Koža na rajčiakoch bola veľmi tvrdá, na každom plode popraskaná a plody mali zvláštnu pachuť.
Naše dojmy: víťazov je viac, prepadákov tiež
Odpoveď na to, či tnajlepšia paradajka ešte existuje, nie je taká jednoduchá, ako sme si mysleli. A možno sme si tú chuť len zidealizovali, veď aj čokoláda v detstve chutila viac ako teraz. Každopádne sú u nás víťazmi testovačky:
- Latah - lebo ich môžeme jesť čo najskôr,
- Štart F1 - lebo chutili najviac,
- Tastier - lebo pomer kvalita : chuť : výnosnosť bol pri tejto odrode najlepší
- Divoké rajče - lebo chutilo najmä deťom,
- San Marzano - lebo paradajkovú šťavu a lečo máme radi,
- a Bejbino - lebo nás zásobovalo aj neskoro na jeseň množstvom plodov.
Ako to máte vy? Dajte nám vedieť na Facebooku, s akou odrodou máte dobré skúsenosti vy.