24.05.2021 (Aktualizácia článku: 20.05.2021)
Zóny mrazuvzdornosti na Slovensku: Kde čo pestovať?
Niektoré rastliny vysadíte v záhrade a fungujú celoročne na rovnakom stanovisku bez špecifických nárokov a potreby zazimovania. Sú tu však aj tie, ktoré zimu v našom kraji nezvládajú a potrebujú osobitnú starostlivosť. Ako pri kúpe zistíte, ktoré rastliny zvládnu zimné mrazy v našich podmienkach?
Čo je to zóna mrazuvzdornosti rastlín?
Zóny mrazuvzdornosti určujú lokality, v ktorých je schopný daný druh rastliny existovať. Tieto zóny určujú priemernú najnižšiu nameranú teplotu v danom regióne. Pomáhajú nám pri výbere tých správnych rastlín, ktoré budú v našom pásme so štyrmi ročnými obdobiami prosperovať.
Zóny mrazuvzdornosti, inak povedané, odolnosti, nájdete aj v geografickom prevedení. Dané mapy však nezohľadňujú špecifiká danej lokality. Ste to vy, kto vie, či vo vašej záhrade fúka nárazový severný vietor alebo máte záhradu v závetrí. Severný vietor môže náhle znížiť pocitovú teplotu, ktorá môže byť pre rastliny deštruktívna.
Aké zóny mrazuvzdornosti nájdete v Európe?
-
Zóna 1: -45 °C až -51 °C
-
Zóna 2: -40 °C až -45 °C
-
Zóna 3: -35 °C až -40 °C
-
Zóna 4: -29 °C až -35 °C
Slovensko
-
Zóna 5: -23 °C až -29 °C
-
Zóna 6: -17 °C až -23 °C
-
Zóna 7: -12 °C až -17 °C
-
Zóna 8: -7 °C až -12 °C
-
Zóna 9: -1 °C až -7 °C
-
Zóna 10: 4 °C až -1 °C
Zóny mrazuvzdornosti na Slovensku
Slovensko sa nachádza z veľkej časti v zóne 6, ale nájdeme tu aj zónu 5 (Liptovský Mikuláš, Bytča) a zónu 7 (Bratislava). To znamená, že rastliny spadajúce pod zónu 8 až zónu 10, nemusia v našich podmienkach prežiť zimu bez zazimovania.
Kde sa stretnete so zónou mrazuvzdornosti a ako sa označuje?
Ako si môžete všimnúť, mnoho e-shopov, kde sa dajú zakúpiť rastliny, uvádzajú zóny mrazuvzdornosti, ktoré sú označované číslom, prípadne číslom a písmenom (napríklad mrazuvzdornosť Z6).
Pred kúpou rastlín spoznajte svoj región, v ktorom budú rastliny vysadené. Zistite, ktorým rastlinám sa vo vašom regióne darí. Je pochopiteľné, že na severe, kde sú zimy tuhšie, jar nastupuje neskôr.
Kedy a kde začať pestovať zeleninu?
To, kedy je ten správny čas na vysievanie zeleniny, určuje dodávateľ daných semien. Väčšina semien sa orientuje v zóne mrazuvzdornosti 6. Znamená to, že záhrady nachádzajúce sa v teplejších oblastiach (zóna 7) môžu vysádzať o čosi skôr, ako odporúča dodávateľ semien.
Naopak pre pestovateľov zeleniny, ktorý sa nachádzajú v chladnejších oblastiach (zóna 5) je na nezaplatenie zabezpečiť si skleník, v ktorom sa výrazne predĺži možnosť pestovania v chladnejších oblastiach. Dobrým riešením je predpestovanie priesad.
Ako ochrániť chúlostivé rastliny pred zimou?
Stredomorské rastliny, ako napríklad palmy a olivovníky, patria zväčša do zóny 7 a zóny 8. Ich zazimovanie pri tuhých zimách je nevyhnutné. Ak plánujete tieto rastliny vysádzať do vašej záhrady, doprajte im chránené stanovisko.
Pod pojmom chránené stanovisko rozumieme miesto, ktoré je v závetrí, najmä miesto chránené od severného vetra. Takto vysadené rastliny môžete na zimu prikryť do netkanej textílie, ktorá chráni rastliny pred poškodením holomrazmi. Taktiež špecifickejšiu starostlivosť si vyžiada aj Hortenzia metlinatá a jej zazimovanie.
Rastliny, ako napríklad oleandre, citrusy a begónie, sa pestujú prevažne v nádobách, ktoré sa na zimu uskladňujú. Podarilo sa vám už zazimovať obľúbené begónie?
Každá rastlina má svoju hranicu mrazuvzdornosti. Je na vás, aby ste pri kúpe rastliny na tento fakt prihliadali. Vy ste ten, kto najlepšie pozná klímu, v ktorej sa nachádza vaša záhrada. Nezanedbajte zazimovanie vašej záhrady, na jar sa vám odvďačí.