04.02.2020)
Ako oživiť trávnik po zime? Údržba od A po Z
Prečo je trávnik po zime zažltnutý? Iné ako zelené sfarbenie trávnika môže často súvisieť s typom pôdy, svetelnými pomermi či lokalitou trávnika. Zistite, ako získať späť svoj trávnik späť.
Nedostatok živín
Žlté špičky stebiel, vyblednutý trávnik, či trávnik prerastený burinou môžu byť následkom nedostatku živín. Tento problém vyriešite tekutými a trávnikovými hnojivami s dlhodobým účinkom. Taktiež môže byť problémom hodnota pH. Ak sa uistíte, že pH nie je v norme, môžete si pomôcť úpravou hladiny pomocou granulovaného hnojiva s obsahom síry a dusíku. Optimálnym pH znížite riziko ochorenia.
Nedostatok svetla
Častou chybou je vysadenie nevhodného osiva. Pred kúpou trávnikového osiva zvážte miesto trávnika. Ak ho plánujete vysadiť do tieňa, siahnite po trávnej zmesi pre tienisté miesta. Takáto zmes neznáša celodenné slnečné žiarenie. Je vhodná do parku, či do tieňa budov a stromov.
Neviete, ako založiť trávnik? Eshop Lacné postreky odporúča video, v ktorom nájdete celý postup sadenia trávnika od prípravy pôdy, cez sejbu až po ošetrenie a údržbu trávnika.
Prehnané vlhko
Najlepším spôsobom, ako odstrániť nahromadenú vodu v pôde, je zvýšenie priepustnosti vody. Na výber máte 4 možnosti - vybudovanie drenáže, prekyprenie pôdy, nasypanie piesku alebo vertikuláciu.
Prehnané sucho
Ak si neviete rady s vyschnutým trávnikom, odporúčame nestrihať ho príliš nakrátko, výsev do sucha. Na miestach, ktoré sú veľmi suché s vysokým tlakom koreňov smrekov potrebujete udržať vlahu. Pestujte tam preto stále-zelené pôdokryvné dreviny.
Nočná mora každého záhradkára
Mach v trávniku
Ak vaším trávnikom začal prerastať po zime mach, získajte nad ním opäť kontrolu vďaka prostriedkom na ničenie buriny. Vždy postupujte podľa návodu - primálo chémie nemusí vôbec pomôcť, priveľa, zvlášť v extra slnečných dňoch, dokáže trávu spáliť. Ako zabrániť ďalšiemu rastu machu? Pravidelne kontrolujte pH pôdy. Príliš nízka hodnota si vyžaduje zavápnenie. Machu sa najviac darí v tieni, preto do takýchto podmienok vysádzajte trávnu zmes na to určenú.
Pleseň snežná
Jedná sa mokrú hnilobu trávnika. Ak nájdete na trávniku biele až ružovkasté povlaky, pravdepodobne sa jedná o toto hubové ochorenie. V takom prípade vyhrabte napadnuté miesta až na pôdu, dosypte substrát a vyplňte lysinu trávnym osivom. Ak sa rozšírila po väčšej ploche, trávnik bude treba vertikulovať.
POZOR
Eliminujte všetky ohrozujúce faktory - napadané lístie či sneh, trávnU plsť, hromadenie vody v pôde, výkyvy teplôt okolo bodu mrazu, slabé zimy, príliš silné hnojenie dusičnanmi a použitie vápna pred príchodom zimy.
Čarovné kruhy
Tieto útvary sú vytvorené špecifickým podhubím v tvare kruhu. Ide o 2 - 5 cm veľké huby na trávniku, ktoré spôsobujú nepriepustný hubový spletenec. Postupne dochádza k odumretiu trávniku v tejto oblasti.
Na ich elimináciu použite hnojivo s obsahom dusičnanov, zlepšite štruktúru pôdy aktiváciou pôdnych kultúr, odstráňte zhutnelú pôdu a snažte sa urýchliť tvorbu humusu. V silnejšom výskyte tejto huby odporúčame previesť hĺbkové prekyprenie. Ak vám huby prerástli cez hlavu, jediným východiskom je, bohužiaľ, hĺbkové odstránenie trávnika.
Riasy v trávniku
Jedná sa o čierny povlak tvorený z modrých rias medzi steblami trávniku. Sú rozšírené najmä kvôli miernym zimám a väčšiemu vlhku. Zbavíte sa ich vertikuláciou a hnojením draselnými hnojivami, ktoré sú určené na jesennú údržbu trávnika. Ak máte veľmi hutnú pôdu, zvýšte jej priepustnosť rovnomerným posypaním trávnikovým pieskom.
Postup jarnej údržby trávnika v 5 krokoch
Po zime je nutné zrevitalizovať pôdu, aby ste podporili rast trávy.
1. Odstránenie plesní
Ak trávnik po zime napadli plesne, na ich odstránenie použite vhodný fungicídny prípravok.
2. Kosenie
Pokoste trávnik na úrovni cca 3 cm. Po zime je ideálne začať s prvým kosením tesne po posledných mrazoch, cca počas posledného marcového týždňa.
3. Vertikulácia
Niekoľkokrát v pozdĺžnom a priečnom smere vykonajte dôkladnú vertikuláciu (prevzdušnenie). Cieľom je dostať trávnu zmes všade do priameho kontaktu so zeminou. Trávnu plsť úplne odstráňte, pričom hĺbku vertikulácie splstnatelej trávy môžete upraviť. Keďže v trávniku sa stihla rozmnožiť plsť a burina, po vertikulácii môže dôjsť k lysinám. Ak si chcete pomôcť aj iným spôsobom, siahnite po likvidátoroch trávnej plsti. V takom prípade treba trávnik pohnojiť a dosiať holé miesta.
4. Sadenie
Je čas na výsadbu trávnej zmesi. Miesto prehrabte a zmiešajte s pieskom, potom zasejte zmes, prejdite trávnym valcom a polejte vodou. Prvú sejbu vykonajte až vtedy, keď bude teplota pôdy aspoň 8°C. Keď nový trávnik dosiahne dĺžku 8 - 10 cm, pokosíme ho zhruba o tretinu, takže na 5 - 7 cm. Aby ste trávnik kosením nepretŕhali, ale iba odstránili špičky stebiel, pred prvým kosením nabrúste nože alebo použite vretenovú kosačku. Po dorastení lysín koste 1-3x týždenne, aby ste povzbudili rašenie nových výhonkov a zhustili travnik, ktorý vďaka tomu vytlačí zo seba burinu.
5. Hnojenie
Na výber máte z našich kvalitných hnojív na trávnik s vysokým obsahom dusíku a fosforu. V prípade prekyslenej pôdy pridajte dusíkaté vápno. Jeho detailné použitie a skvelé výhody nájdete v tomto článku. Platí to isté pravidlo, ako pri kosení - Nehnojte za priameho slnka, trávu by ste mohli spáliť. Hnojte rovnomerne, inak bude trávnik fľakatý.
Domáce hnojivo - Mnohí záhradkári obľubujú tzv. domáce hnojivo na trávnik. Vyrobíte si ho zaliatím kompostu dažďovou vodou. Po 12h oddeľte hustú usadeninu od výluhu. Usadenina poslúži ako hnojivo do záhrady, výluhom zase zalejte trávnik.
6. Rašelina
Následne pokryte plochu tenkou vrstvou rašeliny.
7. Závlaha
Prvé tri týždne sú pre trávnika osudové, čo sa závlahy týka. Denne ho preto výdatne zavlažujte.
Krásnym hustým trávnikom by sa rád popýšil každý záhradkár. Veríme, že keď dodržíte tieto body, váš trávnik bude onedlho ako nový!